Zimní houby

Stav ohnivců

23. března 2010 v 17:52 | Radek Pilař
Koncem minulého týdne jsem se při pracovní cestě stavil nafotit ohnivce zimní na lokalitě mého kamaráda poblíž Liberce. Jsou to opravdu krasavci a důkaz nespoutané tvořivosti přírody.
1
2
V mechu pod habry a lípami tam rostou rostroušeně ve skupinách na ploše asi jednoho hektaru. Plodnice jsou zatím ještě zavřené, ale už brzy se otevřou a uvolní výtrusy.
O jiném místě, kde by tahle nádherná houba rostla zatím nevím, i když po nich usilovně pátrám...Vzácnost je holt vzácnost.
Na mém jediném místě na zatím neurčené ohnivce pomalu odtává sníh a postupně odkrývá své poklady. Zatím ještě dozrávají, jak začnou uvolňovat výtrusy, tak mám slíbeno od kamaráda jejich přesné určení....
3
4
5
Tak co myslíte? Rakouský, jurský, nebo šarlatový? Už se těším na jednoznačné rozřešení téhle hádanky. Dneska jich bylo už od sněhu osvobozených asi padesát, už se drží zuby nehty čtyři měsíce.

Helmovka pařezová (Mycena tintinabulum)

27. února 2010 v 16:27 | Radek Pilař
Nevim, jak jinde, ale u nás v Českém ráji panuje v posledních dnech celkem příjemné jarní počasí, sníh pěkně odtává a odhaluje tak své poklady.

V současné době je helmovka pařezová ve vrcholu své sezóny.
Udělal jsem si tento týden jeden den trochu volna a vyrazil ty krásky nafotit.
Jedná se sice o houbičky nejedlé, ale zato nádherné...
Vytvářejí opravdu velice dekorativní ozdoby pařezů listnáčů.
Píšou o ní, že roste na různých listnáčích. Já jsem ji našel zatím pouze na mechem porostlých pařezech olší podél vodních toků.
Letos se jich urodilo opravdu hodně a je se v lese na co dívat...Paráda. Více fotek najdete v galerii ZDE.

Jsem v posledních dnech dost pracovně vytížený, ale v příštím týdnu si určitě jeden den čas udělám a vyrazím se podívat na nějaké jarní vzácnosti. O všem Vás zde budu informovat.

HOUBAŘKY, HOUBAŘI, HOUBAŘČATA...... PRÁVĚ NÁM ZAČÍNÁ NOVÁ, PŘEKVAPENÍ PLNÁ A ZATÍM SE JEVÍCÍ DOST DOBRÁ SEZONA......

Tak pokud někdo vyrazíte do přírody a něco zajímavého se Vám povede najít, pište do komentářů, nebo do návštěvní knihy, fotky mi posílejte na mail a já Vám je dám do galerie do Vaší složky, zatím je prázdná....

A stále rostou

30. prosince 2009 v 12:16 | Radek Pilař
Na pařezech a větvích listnáčů se v současné době objevuje sice nejedlá, ale krásná a fotogenická helmovka pařezová (Mycena tintinabulum).

Kdo z nás si udělá na Nový rok odpočinkovou procházku uklidňujícím lesem, má velkou naději, že narazí na překrásně rozkvetlý pařez, obydlený touto nádhernou houbičkou. Dokáže růst opravdu v bohatých trsech a pro objektiv fotoaparátu tak vytváří jedinečnou podívanou......
Já mám letos zatím jen tenhle jeden trsík, ale zítra se chystám do bučin, tak se snad nějaké ukážou. Na prvním snímku je focena asi před dvěma týdny, na tom druhém, zasněženém včera.
Do galerie každý den přidávám nové snímky, jde to pomalu, ale jistě. Pokud někdo budete mít nějaké pěkné snímky hub, nebo přírody, můžete mi je poslat na mail a já Vám je tu zveřejním, v galerii jsem pro Vás vytvořil speciální složku, je jen na Vás, kdy se tam něco objeví.

Ohnivec zimní

28. prosince 2009 v 15:02 | Radek Pilař
Včera jsem využil pozvání mého kamaráda a bylo mi dopřáno poprvé v životě vidět na vlastní oči ohnivec zimní (Microstoma protracta).Lokalita se nachází poblíž Liberce na dubohabrových svazích.
Ohnivec zimní roste pod habry, především na místech, kde není moc spadaného listí a kde je mech. V současné době mají velikost tak od jednoho do třech milimetrů a můžu říct, že se dost dobře nehledají. Ale o to má z nich člověk větší radost.
Jestli máte poblíž svého bydliště lokalitu, kde rostou habry, určitě ji během zimy prozkoumejte, protože právě tam by mohl být domov této vzácnosti. Chce to trpělivě rentgenovat mechatá místa a třeba se něké ty jeřabinky ukážou.
Máte nějaké zajímavé poznatky o ohnivci zimním? Klidně vesele pište do komentářů, nebo do knihy.

Právě rostou

26. prosince 2009 v 18:33 | Radek Pilař
Dnes jsem byl obhlédnout místečko, kterého si velice vážím. Nachází se v jedné rokli poblíž mého bydliště a je to zatím má jediná lokalita na ohnivce. Určování ohnivců je dost složitá záležitost, takže ještě přesně nedokážu na beton říct, o který ohnivec jde. Pravděpodobně to bude ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca), ale to mi pomůže určit kamarád pomocí mikroskopu v dubnu, až plodnice dozrají. Mohl by to být ještě ohnivec šarlatový, nebo jurský, ale to až na jaře.
Na mé lokalitě ohnivci rostou na tlejících vrbových větvích, které jsou porostlé mechem. Plodnice mají velice dlouhou životnost a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Začínají většinou v prosinci, (letos už 20.11.) a sesychají až někdy v květnu, takže vydrží na stanovišti až půl roku.
Ohnivec je nejen docela vzácný, ale svým šarlatově červeným zbarvením a tvarem zajímavý, krásný a fotogenický. Nádherný je například kontrast červené a bílé, když při oblevě odtává sníh a z jeho zbytků začnou vykukovat červené kuličky na mechatém podkladu, to je prostě nádhera. Zatím je ještě takhle nafocené nemám, ale trochu sněhu snad ještě napadne.
Jestli se během následujícího týdne nějak razantně nezmění počasí a nenapadne plno sněhu, tak jste zváni na příští sobotu 2.1.2010 na mou lokalitu na obhlídku ohnivců. Je to poblíž města Turnov(severovýchodní Čechy), tak když budete mít zájem, ozvěte se mi na mail Krysot74@seznam.cz a dohodnem se na beton. Jinak v přilehlých nivách podél říčky Mohelky se dají najít i jiné mykozajímavosti, takže ohnivcema by to nekončilo.
Těším se na Vás....Kryšot.
 
 

Reklama