Výpravy na houby

Vzpomínka na jaro

7. prosince 2010 v 14:39 | Radek Pilař
Poslední dobou se sem nějak nestíhám dostat a docela to tu zanedbávám. Ale začal jsem se podílet na rozšiřování  sqělého ATLASU HUB NA HOUBAŘENÍ.CZ, a to zabere dost času. V současné době tam je něco přes dvě stovky popsaných druhů jak běžných, tak vzácných hub. Zároveň přidávám popisy a nové druhy i do svého atlasu, takže člověk nakonec zjišťuje, že 24 hodin dlouhý den nějak nestačí.

Při hledání materiálů jsem si vzpoměl na jeden zajímavý prvonález z letošního jara, který se nám podařil na návštěvě u Jirky Laštůvky ( Kudláčka)  v okolí Hlinska, kde se mezi stovkami plodnic čapulky bahenní objevilo několik plodnic, které byly celé bílé. V odborné literatuře jsem o tomto jevu nic nenašel, ale Standa Tutka, který měl v té době ještě nabité baterie ve foťáku vše zdokumentoval.
čapulka albín
čapulka albín
Je zajímavé, že ti albíni rostou mezi standardně zbarvenými plodnicemi.


  

Konečně v lese.

23. června 2010 v 22:00 | Radek Pilař
Tak jsem se dneska konečně dostal do lesa. Nakouknul jsem na dvě lokality poblíž Mladé Boleslavi. Houby nerostou nějak moc, ale začínají se objevovat mladé plodnice hlavně hřibovitých, i vzácnějších druhů.....

Hřib bronzový jsem dneska viděl poprvé v životě a opravdu dokázal potěšit. Rostl v teplomilném dubohabrolipovém, prosvětleném lese, na jižně orientovaném svahu.
Hřib bronzový
Zatím tam byl sám, snad se ještě nějaký ukáže......No každopádně by mohlo zapršet...Další z řady hřibovitých, které jsem měl tu čest vidět letos poprvé je hřib plavý. Je také vzácnější, tak si zaslouží chránit, navíc dost nepříjemě zapáchá, takže ani ke sběru moc neláká....
Hřib plavý
dnes nalezeno 12 plodnic, všechny jsem přikryl listím a nechal na místě.
Hřibů dubových, kovářů, kolodějů, plstnatých, žlutomasých je taky celkem dost, ale houby jsou docela dost červavé, kolikrát je na první pohled krásný mladý dubák ve skutečnosti jen jeho fasáda s totálně vyžraným vnitřkem. Co se dá dělat...... alespoň fotit.
hřib dubový
Do galerie přidám dneska a zítra plno nových fotek....

Kontrola ohnivců...

16. května 2010 v 22:20 | Radek Pilař
Po dvou týdnech jsem byl dnes s Tondou z Kralup kouknout na stav ohnivců černých. Listí, které mezitím narostlo, naprosto změnilo celkový vzhled lokality, takže nám chvíli trvalo, než jsme našli ty aktuální centimetry čtvereční.... Nakonec se to povedlo a byl jsem docela mile překvapený, v jaké jsou ohnivci dobré kondici.
Plectania melastoma
Na celé lokalitě je krásně napršeno a podhoubí doslova nadzvedává listí. Co mne ale překvapilo, že ohnivce černé nepožírají plži. Všechny ostatní druhy napadají ve velkém, ale ohnivců si ani nevšimnou, i když už tam jsou druhý měsíc, takže asi obsahují něco, co slimáky odpuzuje.

Největší ohnivec měří 23 mm a už je otevřený a zralý. Ostatní jsou tak okolo jednoho centimetru a otevírají se pozvolna...
Plectania melastoma
I ta nejfotografovanější pětice přibrala nějaký ten milimetr a začíná se pomalu otevírat...Dobře to je patrné v galerii, kam jsem přidal více fotek. Když porovnáte tuhle skupinku focenou před asi měsícem a dneska.

Ohnivce budeme i nadále sledovat až do jejich zániku....

Odemykání Rumcajsova

15. května 2010 v 23:18 | Radek Pilař
Dneska proběhla společná výprava do středních Čech, abychom zahájili hřibovou sezónu 2010. Výpravy se účastnili: Zdeno, Javas, Joska, Tonda a Zdeňka z Kralup a já.

Sraz byl v 8:00 hodin na jedné výborné lokalitě, kterou jsme nazvali Rumcajsov. Hned na kraji se začali objevovat první jedlé penízovky dubové, kterých na konec bylo plno...
penízovka dubová
V lese je krásně mokro, podhoubí voní a ukazuje se i plno drobných různých helmovek...
1
Ty jsou drobné, ale většinou fotogenické...2
Na pařezech bylo celkem dost různých štítovek, nejspíš jeleních, většinou čerstvých...
štítovka
Opěnka měnlivá už taky obaluje pařezy...
opěnka měnlivá
Ale i krásné, i když jedovaté třepenitky svazčité... U tohoto pařezu jsme s Tondou ztrávili asi půl hodiny...
třepenitka svazčitá
Právě Tondovi se povedl fantastický nález vzácného smrže tlustonohého, viděl jsem ho poprvé v životě a jeho mohutnost nás všechny docela zaskočila, měřil skoro 25 cm... Opravdu jsem si tak velkého smrže vůbec před tím nedokázal představit......Hledejte je v listnatých lesích, kde kde je občas planá jabloň, na zastíněných místech....
smrž tlustonohý
Po asi pěti letech se mi povedlo najít skupinku kališníků obecných...Je to zástupce vřeckovýtrusných hub, je jedlý a údajně i chutný... Já je nenacházím moc často, tak je ponechávám na stanovišti.
kališník obecný
Ano, je to houba velice zajímavá a krásná, největší měřil na výšku i na šířku asi 10 cm, našel jsem jich celkem 14...
kališník obecný
No a díky Joskovi jsme nezůstali pozadu ani u hřibovitých. Právě jemu se povedla skupinka asi pěti kovářů, i když slušně ozobaných od slimáků, ale i ty se přeci počítají.
hřib kovář
Zítra se chystám na kontrolu ohnivců černých, snad tam ještě budou. Doufám, že se ukážou i jiné zajímavosti, tak budu zde o všem informovat.

U Jizery to ožívá...

26. dubna 2010 v 21:46 | Radek Pilař
Včera Jsem se byl podívat na svých místech kolem Jizery, kde se touto dobou pravidelně ukazuje smrž obecný (Morchella esculenta). Opravdu, je jich už celkem dost, ale mám pocit, že tu letos roste smrž jedlý (Morchella vulgaris).
1
2
3
Já se v nich moc nevyznám, ale na obecné mi plodnice připadají příliž tuhé, i tvar a barva žebrování mi připadají jiné, než jiné roky. Zatím jsou ještě mladé, uvidíme až povyrostou.

Úspěšný den...

22. dubna 2010 v 0:18 | Radek Pilař
Tak jsem se dneska vydal pátrat po ohnivci černém na rozsáhlou lokalitu na mladoboleslavsko. Na místo jsme se psem dorazili asi v 7:30 hodin. Bylo krásné jarní ráno, teplota vzduchu kolem deseti stupňů, zem byla po večerní bouřce plná vláhy a všude byla cítit vůně rostoucího podhoubí. Prostě pohádka....A já v duchu doufal, že se mi dneska něco zajímavého podaří.

...No nemusel jsem ani moc dlouho čekat, při pátrání v křovinách na okraji listnatého lesa bylo vidět plno kačenek českých v různých stádiích růstu...až najednou, jeden klobouček zdál se mi jiný. A taky že jo, byl to letos můj první smrž polovolný (Morchella semilibera).
smrž polovolný
Na obrázku v levo je dobře vidět připojení třeně asi v polovině výšky klobouku.

Celkem jsem viděl na třech místech asi dvacet ještě mladých smržů polovolných.


Potom jsem narazil na šípkový keř v téměř neprostupném porostu svíd, jív, jasanů a černých bezů. V naději na ohnivce černé jsem začal pátrat na tlejících větvičkách a po chvilce celý popíchaný trním koukám, co se to asi metr ode mne klube...vypadalo to dost zajímavě. No a co jsem tušil, se za chvilku potvrdilo, byla to kačenka náprstkovitá (Verpa conica)...
kačenka náprstkovitá
Byl to můj životní prvonález, takže jak jsem pomalu vycházel z údivu pstupně se mi jich asi na dvou čtverečních metrech ukázalo dvanáct. Ty na obrázku byly největší, ostatní jsou ještě malinké...No uvidíme za týden.


Tak pátrám dál, pomalu se blíží poledne, už mám prozkoumaných asi dvacet šípkových keřů a ohnivci nikde...A najednou na okraji lesní cesty, také v hustém porostu vidím další kačenky náprstkovité, ikdyž něco je jinak, jdu blíž, ještě blíž a zjišťuji další vzácný prvonález. Byly to kačenky náprstkovité - mozkovité (Verpa conica var. cerebriformis).
Kačenka mozkovitá
kačenka mozkovitá
Také se jich tam klube celkem dost.Mezitím dorazil na místo Standa, který už cestou objevil parádní flek čirůvek májovek (Calocybe gambosa)...
čirůvka májovka
Stovky, možná tisíce drobných plodniček téhle výtečné jarní houby, už se těšíme, až dosáhnou konzumní velikosti.


No blíží se 15. hodina, já si zapoměl vzít svačinu a hlad se pomalu hlásí o slovo. Pro Jessiho taky nemám nic na zub, tak pomalu obracíme své kroky k autu. Standa se mezitím někam ztratil  a já se blížil pomalu k lesnímu okraji. Ještě se podívám mírně proti svahu a asi pět metrů od sebe vidím ne velký trčící šípkový pahýl. Okolo plno listí a tak tedy ještě nakouknu, co je pod ním...Odkrývám postupně několik loňských dubových listů a najednou se zarazím...spatřím černé podhoubí, které pokrývá lehce odhalenou tlející větvičku. Odkrývám opatrně dál a najednou....jsou tam. Plectania melastoma, krasavci jak vyšití, šest kousků na jedné šípkové větvičce. A tak jsem se tam ještě víc jak na hodinu zasekal. Mezitím se znova objevil Standa a radoval se z nich se mnou. Než jsem stačil vše nafotit, ozval se asi deset metrů ode mne Standův výtězný pokřik. Celý casný se jdu mrknout a Standa v údivu klečí nad další čtveřicí ohnivců...Prostě když se daří, tak se daří...
ohnivec černý
Po nafocení jsme opět vše řádně zakryli listím, aby plodnice nevysychaly. V současné době monitorujem na této velké lokalitě 21 plodnic ohnivce černého. Největší má zatím 9 mm.

No teprve teď mi začíná pomalu docházet, že to byl jeden z nejlepších houbařských dnů v mém životě a už se těším na příští týden, až zase pojedem na kontrolu.

Víkendové choroše

20. dubna 2010 v 22:54 | Radek Pilař
O víkendu jsem šel zkontrolovat svá místa na choroše šupinaté. Pravidelně v tuto dobu rostou, takže ani letos nebyla vyjímka a pařezy listnáčů kolem Jizery začínají ožívat.
choroš šupinatý
Většinou jsou plodnice ještě malé, ale dorůstají postupně dost velkých rozměrů.
choroš šupinatý
Na jednom slunném pařezu jsou už o poznání větší.


Většinou je nacházím na jasanových odumřelých kmenech a přezech, ale dá se najít i na jiných listnáčích. Známé jsou například nálezy na ořešáku.

Dočetl jsem se, že je choroš šupinatý v mládí jedlý a chutný, dokud plodnice neztvrdnou, ale ještě jsem to nezkoušel....Většinou se mi nechce ten krásný trs zničit.Choroš zimní
V sobotu jsme byli s přáteli u Mladé Boleslavi, kde se povedl Forrestovi nález těchto nádherných chorošů zimních... Vypadají  jako kozáci a nádherně se fotí. Většinou je najdu, když už mají po sezóně a jsou ožraní od plžů...


Zítra mám dopoledne volno, tak se chystám podívat po dalších ohnivcích černých. Letos je na ně dobrý rok, tak doufám, že budu mít úspěch.

Potoky se probouzejí

14. dubna 2010 v 20:46 | Radek Pilař
Dnes odpoledne jsem si udělal procházku kolem jednoho čistého lesního potůčku. Zjištění bylo velice potěšující, už se to začíná probouzet, stovky drobných a vzácných míhavek vodních začínají doslova obalovat větvičky listnáčů ponořených do čisté tekoucí vody.
míhavka vodní
míhavka vodní
Žluté až oranžové kloboučky vyčnívající z tekoucí vody působí opravdu zajímavě.


Už se také objevuje její příbuzná míhavka přisedlá.
míhavka přisedlá

Celou lokalitu budu sledovat, zatím se jich moc fotit nedá, ale tak do dvou týdnů jich bude plno.

Krásná společná mykoneděle u Tondy v Kralupech

12. dubna 2010 v 19:46 | Radek Pilař
Včera proběhla další parádní, houbařská výprava. Tentokrát jsme se sešli v Kralupech nad Vltavou na pozvání Tondy a jeho ženy Zdeňky. V dopoledních hodinách se nás sešlo celkem deset a Tonda nás začal provádět svým královstvím. Protože mám na svých místech kačenky stále ještě dost malé, byl jsem tady vděčný za tyhle krasavice...
kačenka česká
kačenka česká
kačenka česká
Dohromady se jich našlo asi tak na jeden větší koš. Většina kačen byla vyloženě konzumní, ale vybraly se i zralé plodnice na otisky výtrusů pro známého smržologa Karlika Garlika
kačenka česká
Místama nebylo pomalu kam šlápnout. Na téhle fotce je ideální kačenkový biotop - jívy, plané staré třešně, podrost malin a kopřiv a humózní půda bohatá na dusík.

sešlost
Vzácný okamžik, kdy se téměř všichni účastníci vešli do jednoho objektivu.
focení
Jinak byli většinou všichni rozprchlí a skupiny se tvořily jen při zajímavých nálezech, aby si každý ulovil nějaký ten pěkný snímek.... A nefotily se jenom houby...
1
2
Někteří z nás nepohrdli ani těmito fotogenickými koberci různých mechů, ve kterých se nevyznám, ale podívaná to byla hezká...
dutohlávka
Nebo lišejníky, jako tahle dutohlávka....Prostě paráda.


Odpoledne, když všem vytrávilo, vydali jsme se k Tondovi na chatu, kde už Zdeňka ohřívala vynikající guláš, k tomu pivo a pro doražení si mohl ještě každý opéct buřta, někteří opékali i kačenky. U opékání nás zastihly kroupy, ale byla to jen krátká přeháňka, takže proběhlo vše v naprosté pohodě a nám nezbyde, než poděkovat hostitelům a těšit se na další společnou akci, která možná proběhne u mne a bude zaměřená na fotografování smrže obecného a smrže polovolného....Ale až to bude aktuální, podle asi desetiletého sledování by se obecňáci a polovolňáci měli ukázat na přelomu dubna a května...No uvidíme.


Ohnivci kvetou

10. dubna 2010 v 23:31 | Radek Pilař
Dnes odpoledne mne pozval kamarád Zdeno na obhlídku jeho úžasné "zahrádky" ohnivců zimních kousek od Liberce. Plodnice jsou už zralé a otevřené, takže trsy vypadají jako kytice malých karafiátů,      nádherná podívaná.
ohnivec zimní
ohnivec zimní
ohnivec zimní
Letos námi největší nalezený trs o 27 kusech se už taky krásně otevřel. Škoda, že už budou končit.

Celý den je u nás na severu deštivé počasí, takže to vypadá, že bude úroda smržů a kačenek o proti loňsku bohatá.

Zítra využívám dalšího pozvání od Tondy z Kralup a ráno vyrážíme ještě s několika kámošema k Tondovi do polabí. Večer budu zde o celé akci informovat.

Velikonoční výprava

5. dubna 2010 v 20:58 | Radek Pilař
Doprovázení krásným počasím jsme vyrazili v sobotu se Zdenem a Forrestem do teplomilných listnatých lesů v okolí Mladé Boleslavi. Zaměřili jsme se hlavně na lesní okraje, kde houby rostou jako první. Už se začíná objevovat jedovatá závojenka jarní.
závojenka jarní
Roste na jaře hlavně na okrajích listnatých lesů a většinou ve skupinách. Několik fotek najdete v galerii zde.


Překvapilo nás celkem velké množství ucháčů obrovských, místama nebylo pomalu kam šlápnout.
ucháč obrovský
Píše se o nich, že rostou i na tlejícím dřevě jehličnanů, ale já jsem je našel zatím jen pod listnáči. Je to jedna z prvních jedlých a prý i chutných hub...Některé plodnice už dosahovaly konzumní velikosti. Fotky jsem přidal sem.


Na místech porostlých orsejí jarní se začíná objevovat hlízenka orsejová, ale zatím jich je ještě málo.
hlízenka orsejová
Podobá se jehnědkám, ale roste vždy z podzemní hlízky, zatímco jehnědka parazituje na loňských jehnědách.


Pak přišlo nečekaně, ostatně jako vždy, to nejhezčí překvapení toho dne. Při návratu k autu jsem si všimnul, že se v listí asi deset metrů ode mne něco červená, jdeme blíž a už je to jasné, objevili jsme novou lokalitu na vzácné ohnivce zimní. Teda na takovém místě bych je ani ve snu nehledal. Je to okraj lesa , kde je asi patnáct metrů široký pás středně vysokých bříz, občas osika, jasan, dub a na okraji několik starých třešní. Právě ty třešně nás tam navedly, protože jsme tam původně hledali kačenky. Ohnivce jsme postupně nacházeli většinou ve skupinách v celém tomto asi padesát metrů dlouhém pásu. 
ohnivec zimní
Ohnivci byly v různých stádiích růstu, některé plodnice byly zralé a otevřené, některé ještě zavřené. Více fotek zde.

Na tomto místě jsme se zasekali skoro až do tmy, takže už se dál nic mimořádného nedělo. Ale myslím, že to byla dost povedená výprava.

Aktuální stav...

30. března 2010 v 21:14 | Radek Pilař
Dnešní den byl podle předpovědi možná poslední slunný tento týden, tak jsem to v práci zabalil dřív a vyrazil kouknout na některá horká místečka...

Zajel jsem do bývalého areálu Rudé armády kousek od Turnova zjistit, jak to je se smržem vysokým. A nebylo to marné, už jich tam je šest a mají se docela k světu, ten největší už měří asi 12 cm...
smrž vysoký
Je to jeden z nejmohutnějších u nás rostoucích smržů, dorůstá výšky přes dvacet centimetrů. V dospělosti má třeň podstatně delší, než klobouk.


Po nafocení jsem plný optimismu zajel k Jizeře, jestli náhodou nebude už smrž obecný a polovolný...ani náhodou. Jsou to druhy, které zde rostou vždy nejdříve až v druhé polovině dubna, takže si na ně ještě musíme počkat.

No ale i tak to tam je celkem veslé, na březích Jizery mezi Turnovem a Malou Skálou rostou rostroušeně divoké bledule a sněženky, které jsem právě zastihl v plném květu...
1
2
Takhle volně v přírodě je vidím hrozně rád. Více fotek budu postupně přidávat do galerie.


No a nakonec jsem se byl podívat na plantážích penízovky smrkové, už jich jsou tisíce a tak jsem si odnesl nějaké do polévky, tam jsou jedinečné...
3
4
Minulý rok jsem si nějaké nasušil a vůbec nejsou špatné.

Velká myko sobota - dokončení

29. března 2010 v 20:09 | Radek Pilař
...Je asi 12:30 a houbaři se po malých skupinkách vrací kouzelným starým lomem pomalu k autům, aby zahnali pocit hladu a doplnili energii stracenou šmajdáním, někdy i dost obtížným terénem.
1
Tady je Forrest při focení smrže...Je to celkem čerstvý zájemce o mykologii a je do toho fakt zapálený, navíc měl to štěstí nálezu myslím, že prvního letošního ohnivce černého.......Jo kdo hledá, ten najde...

U toho největšího smrže se dokonce utvořila fronta zájemců o foto a stal se tak mykocelebritou měsíce:-)
2
V pozadí je vidět, že je ještě část lomu nejvíce krytá před sluncem pod sněhem.

Právě na místech, kde postupně odtával sníh se nacházely čerstvé jehnědky osikové.
3
Jehnědky, když jsou ještě takhle zavřené, tak se před objektivem tváří vždycky dobře...Tak ale už je hlad, jdem se najíst.

Po dožvýkání doma připravených svačin se někteří z nás asi ve 13:00 odebrali ke svým domovům. Ostatní ale nic nikam nehnalo a tak nám nic nebránilo se vydat na další, asi 2 km vzdálenou lokalitu. Jedná se o jihovýchodní svah porostlý jívou, osikou, břízou,javorem, jasanem a občas i smrkem. Podklad je čedič, který se kousek od této lokality těží.

Na jaře se zde vyskytuje hlavně ucháč obrovský a kačenka česká, loni jsem zde objevil houževnatec tygrovaný a také velmi vzácnou krasočíšku žlutou, ta mimochodem roste ještě ve větším množství na předchozí lokalitě, ale ještě je na ní brzy. Počítám, že by se mohla ukázat tak za deset dnů...Budu hned informovat.

Tak jsme zase fotili ucháče, nějaké pevníky, ale pak se nám povedl nález velmi radostný...Na jednom neidentifikovaném listnatém pahýlu Juráš objevil několik trsů zajímavé houby. Po prozkoumání jsme zjistili, že se jednná o vzácnou hlívu hnízdovitou, která je zařazená do Červené knihy ohrožených druhů. Jirka Burel si hned zaznamenal souřadnice, takže je tato lokalita už evidována.
4
Sice už to měla za sebou, ale radost byla velká.


A zase jsme se pomalu vraceli k autům, abychom se odebrali na poslední lokalitu tohoto dne. Tou byla nakonec zvolena Zdenova lokalita na ohnivce zimní, která se nachází nedaleko Liberce.

Cestou na Liberec jsme projížděli celkem slušným deštěm, ten byl ale lokální a při dojetí na místo svítilo slunce.
Tahle lokalita se nachází v kopcovitém terénu, podklad neznám a porost jsou lípy, duby a habry - dokonalá kombinace. Kromě ohnivců, o kterých jsme už věděli tu narostlo ještě celkem dost čerstvých, takže bylo zase co fotit, někteří si dokonce vychutnávali své krásné první setkání s ohnivcem zimním a na všech byla patrná upřímná radost...
5
Tenhle kouzelný trs je úplně čerstvý a se šestadvaceti jedinci tuto sezónu největší. Už se těším, až rozkvetou.

No blížila se pomalu pátá odpolední a my se pomalu začínali těšit, až doma přetáhnem do počítače to velké množství fotek. Cestou k autům jsme se ještě zastavili na ohnivcích přesně neurčených, pravděpodobně rakouských.
6
Zdenovi tam opravdu rostou krasavci.

Celkem utahaní jsme dorazili k autům, kde se ještě asi půl hodiny debatovalo o získaných zážitcích. Loučili jsme se okolo 17:40 a vydali se ke svým domovům.
7
Plno houbařů jsem viděl poprvé v životě a strašně rád jsem je všechny poznal, protože to jsou úžasní lidé s velice kladným vztahem k přírodě a bylo mne s nimi prostě fajn.

Vam všem, kteří jste se účastnili této akce děkuji za příjemný den a ostatní dostanou příležitost se připojit při další společné akci.

Velká myko sobota

28. března 2010 v 20:38 | Radek Pilař
Víkend nám pomalu končí, den už máme zase o hodinu delší a jak jsem před několika dny sliboval, tak se včera stalo a proběhla velká jarní společná výprava na mé lokality a lokality mojich přátel v severních Čechách.

Sraz byl v 9:30 v obci Frýdštejn. Počasí se tvářilo dost divně, již v průběhu noci a v sobotu ráno dost hustě pršelo a já jsem popravdě řečeno nečekal moc silnou účast. Ovšem to jsem se teda zmýlil, asi v 9:15jsem dorazil na smluvené místo a tam už čekal Tonda z Kralup s manželkou, Katka, Eva a Joska. Ještě stále pršelo, ale déšť už v náš prospěch slábnul a my pevně doufali, že přestane a půjde bez problémů fotit.
Mezitím dorazila delegace z Liberce - Zdeno a Javas, od Mnichova Hradiště přijel Pištora s manželkou a od hradu Frýdštejn telefonoval Standa a ujišťoval se, zda jede správně. S ním dorazili na místo ještě Forrest, Juráš a Burlik...

Přesunuli jsme se do asi 2 km vzdáleného pískového lomu, který je už asi 30 roků mimo provoz a opuštěný. Za minulého režimu tam navozili celkem velké množství stavební suti a podobného bordelu. Na hromadách pak vyrostly jívy, osiky, břízy a občas borovice. Podklad je tedy bohatý na vápenec, navíc je celý areál celkem krytý před sluncem a drží se tam více vlhkost.

Dorazili jsme ke smržům kuželovitým, déšť ustal a mohlo se začít pohodlně fotit...
1
Tenhle kus byl asi právem pojmenován jako aktuálně nejfotografovanější smrž Evropy.

Mezitím dorazil Honza Gaisler z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Honza je velký milovník přírody, mykologie a hlavně orchideí, můžete koknout na jeho stránky www.orchis.webzdarma.cz, má tam plno krásných fotek a různého povídání o přírodě.

Po nafocení smržů jsme se vydali na druhou stranu lomu pod borovice nakouknout na ucháče obecné. Je jich tam asi čtyřicet a zatím mají tak do třech cm. A zase se fotilo o stošest....
2

Na této lokalitě jsme pomalu končili a obraceli své kroky směrem k autům, cestou jsme ještě fotili ucháče obrovského...
3
Tady je dobře patrný rozdíl v barvě klobouku....Ucháč obrovský má klobouk podstatně světlejší.

Na větvích jívy jsme objevili číšovec nahloučený...
4
Při prvním pohledu je to jen takový hnědý povlak, když se pořádně zadíváte, vypadá to takhle. Reálná velikost největší plodničky je do půl milimetru.


Na padlé osice nám udělala radost né zas tak častá kornice svazčitá...
5

Na této lokalitě se našlo ještě plno jiných druhů, jako mušlovka plstnatá, různé druhy pevníků, první kačenky české a jiné...


Po návratu k autům pro nás měl Forrest překvapení v podobě mykologického klenotu ohnivce černého našel ho den před tím kousek od Brna na šípkové větvičce, rozměr tak tři milimetry, ale většina z nás ho viděla poprvé v životě...
6
V dubnu a květnu je jeho hlavní období růstu, tak pečlive prohledávejte šípkové a ostružinové tlející větvičky na okrajích listnatých lesů a třeba budete mít štěstí...My se na ně letos taky chystáme.

Dokončení článku o sobotní výpravě zde bude zítra...

Český ráj - výlet

16. března 2010 v 22:28 | Radek Pilař
Malá Skála a okolí sice ještě leží pod sněhem, ale od Turnova dolů je už skoro beze sněhu. Navíc dnes panovaly jarní teploty, které se mají v následujících dnech ještě zvedat....Tak už snad je tu to vytoužené jaro.
Dneska jsem se vydal na lokality mezi Turnovem a Mladou Boleslaví. Vzduch byl svěže jarní, ptáci řvali jak protržení, no a mykologicky se to taky začíná rozjíždět. Ve smrčinách se začínají objevovat první penízovky smrkové (Strobilurus esculentus).
1
Zatím jsou droboučké, ale skoro každá šiška je obalená.
2
Je to výborná jedlá jarní houba. Myslím, že už o nastávajícím víkendu jich budou ve smrčinách mraky. Poznat se dá jednoduše: Šedý až hnědý klobouk tak do dvou cm. široký, lupeny bělavé až našedlé a hlavně růst ve skupinách, nebo v trsech ze spadaných smrkových šišek, nebo okolo nich.
Já je mám nejraději v polévce, ale použít se dají do čehokoliv. Chce to jen trpělivě nasbírat plno drobných kloboučků...
Dalším dnes nalezeným druhem je jarní a celkem hojná jehnědka olšová (Ciberia amentacea).
Je sice nejedlá, ale docela zajímavá.
3
Rostou na opadu a roskládajících se jehnědách olší.
4
5
Dají se najít i docela daleko od olší. Tyhle byly na okraji smrčiny asi deset metrů od olše.
Pořád ještě jsou při životě helmovky pařezové a vyrážejí stále nové....
6
Našel jsem ještě něco, ale teprve musím zjistit, o co se jedná, pak to sem dám...

Předjaří u Mohelky

2. března 2010 v 22:32 | Radek Pilař
Dnešní ranní hodiny přinesly teplotu tady na severu okolo -5°C. Přes poledne už ale bylo nad nulou a sníh mohl opět pozvolna odtávat, celkem normální začátek března.
Odpoledne jsem se byl podívat u řeky Mohelky, co už stačil odtálý sníh odhalit. Ohnivci jsou na světle zatím jen na jedné větvičce a to pouze částečně. Je vidět, že za ty asi dva měsíce, co jsem je neviděl malinko povyrostli a taky je co si maličko konzumovalo.

Hned jak sleze sníh, je ho tu místy ještě asi 30 čísel, tak půjdu stav všech ohnivců zdokumentovat.
V galerii jsou fotky tohoto trsu postupně focené od konce listopadu až do posud, postupně budu přidávat další, než plodnice zaniknou...Fotky jsou ZDE očíslované 1 - 5.

Zavadil jsem už jen o troudnatce pásované, dřevnatky parohaté.
I troudnatec, který roste po celý rok dokáže posloužit před objektivem. V pozadí je vidět, že tu máme ještě dost sněhu.


No a samozřejmě bylo plno nádherných helmovek pařezových...
Těm foťák, ani mé oko neodoláme nikdy. Škoda, že už budou brzy končit....Ale zase je to známka jara a v pozdním podzimu se máme alespoň na něco těšit.

Lednová procházka kolem Mohelky

8. ledna 2010 v 16:08 | Radek Pilař
Protože meteorologové předpovídají v následujících dnech vydatné sněžení, vzal jsem si dneska volno a vyrazil se psem a foťákem na mé oblíbené zimní lokality k malé říčce Mohelce.
Mohelka pramení pod obcí Kokonín u Jablonce nad Nisou a na své asi třicetikilometrové cestě se kroutí malebným ůdolím přes Rychnov, Hodkovice, pod zámkem Sychrov, Třtí, Trávníček, Libíč, Podhora, až do obce Mohelnice, kde se vlévá do Jizery.
Zachovalé lužní lesy, bohaté na druhy dřevin, i bylin jsou domovem pro spoustu běžných, i vzácných druhů hub.
Dnes jsem navštívil asi čtyři kilometry dlouhý úsek na středním toku, nějaký sníh zde ještě leží, ale plodnice na dřevě byly docela dobře viditelné.
Bylo k vidění celkem dost, ještě docela zachovalých pařezníků pozdních. Na konzumaci už asi nebudou, ale na to, že bude půlka ledna, vypadají dobře.
Na padlých, i stojících kmenech se semtam ukazují sametonožky, ale v současné době né moc hojně a ani né v dobré formě. Jsou to spíše pozůstatky prosincové vlny. Podle zkušeností z předchozích let najede další vlna při první, výraznější oblevě
Asi po dvou kilometrech chůze mám plantáž na ucho Jidášovo. Když se trefim do vlny, tak se jich tu dají najít na větvích planého černého bezu stovky, někdy možná i přes tisíc.
Nicméně dnes jsem se netrefil, bylo jich jen několik zoufalců, promrzlých na kost.
A tak jdeme dál, pomalu začíná sněžit, pes vyhnal ze křoví dva divočáky a z dálky vidim, jak na padlém, částečně zasněženém kmenu olše vyrůstá několik plodnic troudnatce pásovaného. Byly celkem fotitelní, tak jsem je parkrát cvaknul.
Přístup nebyl uplně nejlepší, tak jsem měl stativ postavený jednou nohou na pařezu a dvěma na zemi. Při jeho balení se část sněhu z pařezu odstranila a já si na poslední chvíli všiml, že tam něco roste. A tak jsem začal dechem odtávat zbytky sněhu, asi po minutě se odhalil krásný trsík mladé helmovky pařezové. Takže se fotilo dál. Umělým dýcháním z úst do pařezu jsem takto odhalil ještě další dva trsy, no strávil jsem tam skoro dvě hodiny, hustej zásek.
Po nafocení jsem všechny tři trsy opět přikryl sněhem, tím jsou chráněné proti mrazu a můžu vyrazit dál, podle řady lískových keřů.
Na větvích lísky pravě začíná růst další zimní druh, kornice otrubičnatá (Encoelia furfuracea).
Kornice patří do čeledi vřeckovýtrusných, plodnice jsou velké od jednoho do dvou centimetrů, kulovité, nebo oválné, hnědě poprášené, z počátku zavřené, později se otvírá plodná čast, ze které jsou po dozrání vystřelovány výtrusy.
Tak jsem udělal ještě pár fotek téhle dobou výskytu a tvarem zajímavé houby. Sněžení pomalu začalo nabírat na intenzitě, tak jsem to pomalu otočil a vracel se k autu.
Cestou k autu mi to nedalo, proto jsem ještě udělal kontrolu ohnivců......Jo daří se jim dobře.
Uvidíme, kolik toho sněhu napadá, ale každopádně chci příští týden jeden den někam vyrazit, i když to bude o něco těžší.... My seweřani se nevzdáváme.
Užijte si víkend, mějte se krásně. Kryšot.

Letos poprvé

2. ledna 2010 v 16:48 | Radek Pilař
Dnes proběhla plánovaná vycházka v povodí Mohelky. V dopoledních hodinách dorazil na smluvené místo Javas a za drobného sněžení jsme vyrazili nejprve kouknout na ohnivce.
Konečně se mi je povedlo nafotit v kombinaci se sněhem. Je to až neuvěřitelné, jak je ohnivec odolný proti vlivům počasí.
Sněhový poprašek bohužel většinu hub zahalil, ale něco se přece jen našlo...
Dokonce jsme si odnesli celkem dost sametonožek. Byly sice trochu zmrzlé, ale u nich to vůbec nevadí.
K vidění byly i další druhy, kornice otrubičnatá, pevník chlupatý, outkovka pestrá, nějaké trepkovitky, troudnatce, pařezníky pozdní a na žulovém pilíři nějaký lišejník.
No snad toho sněhu nenapadá moc, v současné době tu sněží docela hustě, tak uvidíme.

Letos naposled.

31. prosince 2009 v 17:53 | Radek Pilař
Jak jsem psal včera, vydal jsem se dnes, i na vzdory deštivému počasí do bučin kolem řeky Jizery. Většina sněhu je ze svahů už pryč a tak jsem pátral po něčem zajímavém. Objevily se dva trsy přerostlé hlívy ústřičné, plno troudnatců, ale celkem mile mne překvapilo, když jsem uviděl na padlém buku světlé plodnice. Byla to né moc častá Rosoloklihatka čirá (neobulgaria pura).
Bylo na ní vidět, že už má své za sebou, ale některé plodnice se daly ještě fotit.
Letos se mi povedl jen jeden nález této houby, tak mám radost, že jsem to ještě na poslední chvíli stihnul.
Kromě rosoloklihatky toho už moc zajímavého dnes nebylo, snad jen tenhle ještě docela zachovalý trs lišky nálevkovité.
No, ale na konec prosince, co bych ještě chtěl....Na koše plné hřibů si ještě chvilku musíme počkat...Ono to uteče...


Doufám, že se tady s Vámi budu i nadále moci dělit o houbařské zážitky.Přeji Vám mnoho zdraví, úspěchů, elánu a všeho dobrého v roce 2010.
 
 

Reklama