Můj houbařský rajón

Tip na výlet.

30. ledna 2010 v 19:49 | Radek Pilař
Pravá zima stále drží vládu, houbami se to v současné době zrovna nehemží, tak jsem se byl dneska podívat na můj houbařský rajón trošku z nadhledu. A to z rozhledny Kopanina, která je veřejnosti přístupná a můžete z ní spatřit opravdu velkou část naší země.

Cesta k rozhledně vede od myslivecké chaty asi 300 metrů lesem. Myslivecká chata s restaurací se nachází u silnice Turnov - Jablonec nad Nisou, asi dva kilometry od obce Frýdštejn. Klíče od rozhledny půjčují kousek od této restaurace, stačí se tam zeptat a oni Vás tam navedou.
Pokud někdo vyrazí na rozhlednu ještě během zimy, mohu potvrdit, že cesta je vyšlapaná a vyježděná od běžkařů, takže se tam jde celkem pohodlně.....

Rozhodně to stojí za to. Myslím, že to je tip na příjemný rodinný výlet, který nám pomůže překonat tu dlouhou zimu. Pod obrázkem jsou podrobné informace o rozhledně, které jsem našel na internetu. Více fotografií z dnešního výletu najdete v galerii ve složce Český ráj.
Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří určitě k nejnavštěvovanějším místům v okolí Malé Skály spolu se zříceninami hradu Vranova (Pantheon) a Frýdštejna. Každý se sem rád vydá, neboť z výšin rozhledny je možné vidět na jedné straně velkou část Českého ráje a na druhé pohoří Jizerských hor a Krkonoš. Za velké viditelnosti je možné spatřit v dáli hrad Bezděz či vzdálený Házmburk, vrchol Ještědu, Kozákov a v pozadí Zvičinu či hluboko pod rozhlednou viditelnou Malou Skálu či hrad Frýdštejn. Vznik myšlenky, postavit na Kopanině rozhlednu, se datuje do roku 1892, kdy byl na Kopaninu směřován jeden z prvních výletů Klubu českých turistů z Turnova. Hřbet Kopaniny byl tehdy vnímán, jako pomyslná jazyková hranice mezi českým vnitrozemím a pohraničím s převážnou většinou německého obyvatelstva. A proto se všem zúčastněným jevilo vhodné vztyčit na vrcholu jakousi "strážní baštu českého národa. Smělá výzva byla bez otálení realizována vedením odboru KČT. Byl pověřen její člen ing. František Duba, aby vypracoval projekt vystavění rozhledny. V základním návrhu byla předložena 18 metrů vysoká věž vystavěná z pálených cihel, na konci zakončená cimbuřím. Návrh byl přijat a tak se na podzim 1893 konalo symbolické položení základního kamene rozhledny. Práce byly úspěšně završeny 3.června 1894 při slavnostním předání rozhledny do provozu. V časopise turistů popsal přímý účastník tehdejší slavnosti takto: "V ten den se do Malé Skály sjely stovky příznivců turistiky z celých Čech. Z Prahy byl dokonce vypraven zvláštní vlak, který přivezl delegáty ústředí i zástupce ostatních odborů KČT. Ve tři hodiny odpoledne se všichni shromáždili u rozhledny. Po projevech a odeznění Chorálu národa českého předal stavitel Knop klíče od rozhledny jednateli turnovského odboru panu Reslovi, který stavbu slavnostně odevzdal turistické veřejnosti. První den prý na vyhlídkovou plošinu věže vystoupilo více než 400, lidí a na vstupném se vybralo 20 zlatých a 7 krejcarů.To jak vypadá rozhledna nyní se rozhodlo v roce 1936, kdy byl vyhlídkový ochoz zastřešen a zasklen. V roce 1948 dostala rozhlednu do opatrování TJ Frýdštejn a v roce 1965 ji převzal Obecní úřad Frýdštejn, pod jehož správou je dodnes.

  • Cesta: Pěšky:Na rozhlednu je možné vystoupit buď z Malé Skály a to po zelené turistické značce 4km a nebo přes Vranov a Frýdštejn po červené a z Frýdštejna po modré 4,5 km - a nebo je možné vydat se na Kopaninu z Rychnova u Jablonce nad Nisou a to od nádraží po žluté turistické značce. Výstup z Rychnova je pohodlnější - stoupá plynuleji a nepřekonává prudká táhlá stoupání
  • Autem: Autem je možné dostat se až k Myslivecké restauraci pod Kopaninou - zde je parkoviště a k rozhledně je to asi 400 metrů.
  • Na kole: Z Malé Skály např. vede modrá cyklostezka, ale výjezd touto stezkou je opravdu jen pro zdatné borce (stoupání je někdy hodně extrémní) - pro ostatní bude lepší vydat se k rozhledně po silnici přes Frýdštejn.

  • Výška: 657,2 m.n.m.
  • Poloha: 4 km od Malé Skály
  • Ostatní: Pro počtáře - na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových, Výška rozhledny je 18 metrů. Pokud nebude rozhledna otevřena je možné si od ní zapůjčit klíče - klíč v Myslivecké chatě na Kopanině. Vstupné 10 Kč. (Záloha za klíč 100 Kč)

Český ráj = Houbařský ráj

15. ledna 2010 v 16:29 | Radek Pilař
Zdravim Vás, přátelé přírody.
V tomto článku bych Vám chtěl říci něco o mém houbařském revíru.
Pocházím z Českého ráje, z obce Malá Skála, která se rozprostírá na svazích malebného údolí řeky Jizery a je téměř ze všech stran obklopena lesy.
Protože jsou zde lesy různých typů a podrobný popis všech lokalit by zabral hromadu času, budu Vám je postupně popisovat ve více článcích.
Po obou březích Jizery jsou svahy porostlé převážně listnatými lesy. Převládá buk, ale místy je les promíchaný habrem, dubem, břízou, jedlí a borovicí. Tyto lesy jsou velice bohaté na druhy, hlavně letních a podzimních hub. V době od května do listopadu se zde dá najít spousta zajímavostí, jak jedlých, tak jedovatých. Většinou v druhé polovině května zde začíná první vlna hřibů dubových, borových, kovářů a kolodějů, k nim se připojují různé druhy holubinek, já teda sbírám jen mandlovou a namodralou, tyto dvě poznám na pohled, ty ostatní bych musel ochutnávat a to se mi nechce. Zhruba od roku 1995 se zde začala ve velkém množství objevovat liška obecná a liška bledá, asi se po odchodu minulého režimu opravdu vyčistilo ovzduší a je vidět, že těmto háklivým druhům to prospělo. Na jednom místě zde roste hřib kříšť, na toho mám na maloskalsku jen jednu lokalitu, zajímavé ale je, že na okraji výskytu kříště občas vyroste několik křemenáčů dubových a to v čisté bučině, na téhle lokalitě o ně jinde nezavadíte. V loňském roce jsem zde našel několik druhů vláknic, které zatím přesně určit neumím, každopádně jsou všechny nejedlé, až prudce jedovaté. Dá se tu najít plno druhů pavučinců, včetně vzácného červenošupinného, chřapáč jamkatý, stroček trubkovitý - ve velkém množství, muchomůrky citronová, zelená, tygrovaná, růžovka, šedivka, pošvatka, pestřec obecný, včetně hřibu příživného, různé druhy pýchavek, hvězdovek, a plno dalších.
Ná této lokalitě se vyskytují i jiné vzácné rostliny...
Přeslička obrovská tu roste ve velkém množství a je to opravdu nádhera, kdo z Vás by měl zájem, domluvíme se mailem a můžeme se tam jít podívat...
Do galerie jsem dal několik leteckých snímků mých lokalit a Českého ráje.
 
 

Reklama