Cizopasné houby

Hřib cizopasný (Xerocomus parasiticus)

19. srpna 2011 v 1:02 | Radek Pilař
Na pestřecích obecných se začal ukazovat paraziticky rostoucí hřib cizopasný. Mám na ně tři lokality, zatím jsem byl jen na jedné, kde jsem viděl asi třicet plodnic. I když je jeho hostitel jedovatý, tak hřib cizopasný je jedlý, ale né příliš dobré chuti, je docela vzácný, tak bychom ho neměli sbírat.
Hřib cizopasný...... GALERIE ......
A ještě foto dospělých plodnic....

Houby na houbách

6. ledna 2010 v 14:39 | Radek Pilař
Minulý rok se mi poprvé v životě podařilo najít housenici cizopasnou
(Cordyceps ophioglossoides).
Vyrůstá celkem vzácně na plodnicích jelenky obecné (Elaphomyces granulatus), která roste pod povrchem půdy na kořenech listnáčů i jehličnanů. Jelenka je dost hojná a lesní zvěř ji s oblibou vyhrabává, nafocenou ji ještě nemám, nechtělo se mi hrabat.
Housenice roste na povrchu půdy, pod zemí je ke svému hostiteli připojena kořínky, které můžou být i více jak dvacet centimetrů dlouhé. Samotná plodnice je drobná, 5 - 10 cm vysoká, hnědá, až hnědočerná, plodnou část pokrývají drobné bradavky. Na první pohled připomíná dřevnatku dlouhonohou, ale ta není rozdělená na dvě části.
Tuto lokalitu jsem objevil na rozhraní vzrostlého bukohabrového lesa a mladé smrčiny. Vyrůstaly průběžně od června do října na ploše asi dvaceti čtverečných metrů.
Existuje řada dalších druhů housenic, které rostou paraziticky na mrtvém hmyzu, nebo na kuklách motýlů. Žádnou takovou jsem ještě nenašel, je to o velké náhodě...
Housenice cizopasná
 
 

Reklama