Prosinec 2010

Vánoční ohnivci

24. prosince 2010 v 15:15 | Radek Pilař
Jako každý rok, vydal jsem se i dnes na tradiční Vánoční houbovycházku. Počasí bylo docela deštivé, celkem velká sněhová pokrývka docela omezovala pohyb a zakrývala možné nálezy.

Po marném dopoledním pátrání po "sametonožkách" u Jizery jsem se odpoledne vydal nakouknout na ohnivce rakouské, které jsem ještě loni neměl přesně určené, ale díky kamarádům už je mám mikroskopicky potvrzené.
Déšť malinko zeslábnul a tak jsem mohl začít opatrně odhrabávat mokrý sníh na místech předpokládaných červených krasavců....I když jsem si byl jistý, kde přesně jsou, podařilo se mi najít první skupinku až asi po hodině marného hrabání. Po nafocení jsem usoudil, že mám úkol Vánočního nálezu splněný a tak je nechám v pokoji odpočívat, dokud sníh neroztaje....
Ohnivec rakouský
Přeji Vám všem ve zdraví a pohodě prožité Vánoce...
Veselé VánoceVzpomínka na jaro

7. prosince 2010 v 14:39 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Poslední dobou se sem nějak nestíhám dostat a docela to tu zanedbávám. Ale začal jsem se podílet na rozšiřování  sqělého ATLASU HUB NA HOUBAŘENÍ.CZ, a to zabere dost času. V současné době tam je něco přes dvě stovky popsaných druhů jak běžných, tak vzácných hub. Zároveň přidávám popisy a nové druhy i do svého atlasu, takže člověk nakonec zjišťuje, že 24 hodin dlouhý den nějak nestačí.

Při hledání materiálů jsem si vzpoměl na jeden zajímavý prvonález z letošního jara, který se nám podařil na návštěvě u Jirky Laštůvky ( Kudláčka)  v okolí Hlinska, kde se mezi stovkami plodnic čapulky bahenní objevilo několik plodnic, které byly celé bílé. V odborné literatuře jsem o tomto jevu nic nenašel, ale Standa Tutka, který měl v té době ještě nabité baterie ve foťáku vše zdokumentoval.
čapulka albín
čapulka albín
Je zajímavé, že ti albíni rostou mezi standardně zbarvenými plodnicemi.