Květen 2010

První kovář sewerský

18. května 2010 v 21:32 | Radek Pilař
Dnes jsem objevil letos prvního kováře v bučinách okolo Jizery. Byl tam zatím sám, ale počítám, že se tam v následujících dnech ukážou další. Pravidelně tu rostou každý rok a podle dlouholetého pozorování  začnou v bučinách do patnácti dnů růst hřiby dubové, koloděje a holubinky namodralé....No uvidíme.
hřib kovář
hřib kovář
Byl sice řádně okousaný od všudepřítomných slimáků, ale zato byl nádherně vybarvený...Už nám to konečně začíná.

Porovnání

17. května 2010 v 23:00 | Radek Pilař
Zde je ten nejpopulárnější trs ohnivců černých...První je focený 7.4. a podruhé včera...
Plectania melastoma
Jinak jsem do galerie přidal nové fotky čapulka bahenní.....míhavka vodní....smrž polovolný....choroš šupinatý.

Kontrola ohnivců...

16. května 2010 v 22:20 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Po dvou týdnech jsem byl dnes s Tondou z Kralup kouknout na stav ohnivců černých. Listí, které mezitím narostlo, naprosto změnilo celkový vzhled lokality, takže nám chvíli trvalo, než jsme našli ty aktuální centimetry čtvereční.... Nakonec se to povedlo a byl jsem docela mile překvapený, v jaké jsou ohnivci dobré kondici.
Plectania melastoma
Na celé lokalitě je krásně napršeno a podhoubí doslova nadzvedává listí. Co mne ale překvapilo, že ohnivce černé nepožírají plži. Všechny ostatní druhy napadají ve velkém, ale ohnivců si ani nevšimnou, i když už tam jsou druhý měsíc, takže asi obsahují něco, co slimáky odpuzuje.

Největší ohnivec měří 23 mm a už je otevřený a zralý. Ostatní jsou tak okolo jednoho centimetru a otevírají se pozvolna...
Plectania melastoma
I ta nejfotografovanější pětice přibrala nějaký ten milimetr a začíná se pomalu otevírat...Dobře to je patrné v galerii, kam jsem přidal více fotek. Když porovnáte tuhle skupinku focenou před asi měsícem a dneska.

Ohnivce budeme i nadále sledovat až do jejich zániku....

Odemykání Rumcajsova

15. května 2010 v 23:18 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Dneska proběhla společná výprava do středních Čech, abychom zahájili hřibovou sezónu 2010. Výpravy se účastnili: Zdeno, Javas, Joska, Tonda a Zdeňka z Kralup a já.

Sraz byl v 8:00 hodin na jedné výborné lokalitě, kterou jsme nazvali Rumcajsov. Hned na kraji se začali objevovat první jedlé penízovky dubové, kterých na konec bylo plno...
penízovka dubová
V lese je krásně mokro, podhoubí voní a ukazuje se i plno drobných různých helmovek...
1
Ty jsou drobné, ale většinou fotogenické...2
Na pařezech bylo celkem dost různých štítovek, nejspíš jeleních, většinou čerstvých...
štítovka
Opěnka měnlivá už taky obaluje pařezy...
opěnka měnlivá
Ale i krásné, i když jedovaté třepenitky svazčité... U tohoto pařezu jsme s Tondou ztrávili asi půl hodiny...
třepenitka svazčitá
Právě Tondovi se povedl fantastický nález vzácného smrže tlustonohého, viděl jsem ho poprvé v životě a jeho mohutnost nás všechny docela zaskočila, měřil skoro 25 cm... Opravdu jsem si tak velkého smrže vůbec před tím nedokázal představit......Hledejte je v listnatých lesích, kde kde je občas planá jabloň, na zastíněných místech....
smrž tlustonohý
Po asi pěti letech se mi povedlo najít skupinku kališníků obecných...Je to zástupce vřeckovýtrusných hub, je jedlý a údajně i chutný... Já je nenacházím moc často, tak je ponechávám na stanovišti.
kališník obecný
Ano, je to houba velice zajímavá a krásná, největší měřil na výšku i na šířku asi 10 cm, našel jsem jich celkem 14...
kališník obecný
No a díky Joskovi jsme nezůstali pozadu ani u hřibovitých. Právě jemu se povedla skupinka asi pěti kovářů, i když slušně ozobaných od slimáků, ale i ty se přeci počítají.
hřib kovář
Zítra se chystám na kontrolu ohnivců černých, snad tam ještě budou. Doufám, že se ukážou i jiné zajímavosti, tak budu zde o všem informovat.

Dubnový výlet

11. května 2010 v 7:51 | Radek Pilař
Poslední dobou vůbec nic nestíhám, tak budu podle času postupně přidávat fotky z dubnového leteckého výletu po Českém ráji, středních a východních Čechách. Budu se snažit k fotkám napsat místo, ale všude si nejsem jistý.

Fotky budu postupně přidávat SEM.
1