Úspěšný den...

22. dubna 2010 v 0:18 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Tak jsem se dneska vydal pátrat po ohnivci černém na rozsáhlou lokalitu na mladoboleslavsko. Na místo jsme se psem dorazili asi v 7:30 hodin. Bylo krásné jarní ráno, teplota vzduchu kolem deseti stupňů, zem byla po večerní bouřce plná vláhy a všude byla cítit vůně rostoucího podhoubí. Prostě pohádka....A já v duchu doufal, že se mi dneska něco zajímavého podaří.

...No nemusel jsem ani moc dlouho čekat, při pátrání v křovinách na okraji listnatého lesa bylo vidět plno kačenek českých v různých stádiích růstu...až najednou, jeden klobouček zdál se mi jiný. A taky že jo, byl to letos můj první smrž polovolný (Morchella semilibera).
smrž polovolný
Na obrázku v levo je dobře vidět připojení třeně asi v polovině výšky klobouku.

Celkem jsem viděl na třech místech asi dvacet ještě mladých smržů polovolných.


Potom jsem narazil na šípkový keř v téměř neprostupném porostu svíd, jív, jasanů a černých bezů. V naději na ohnivce černé jsem začal pátrat na tlejících větvičkách a po chvilce celý popíchaný trním koukám, co se to asi metr ode mne klube...vypadalo to dost zajímavě. No a co jsem tušil, se za chvilku potvrdilo, byla to kačenka náprstkovitá (Verpa conica)...
kačenka náprstkovitá
Byl to můj životní prvonález, takže jak jsem pomalu vycházel z údivu pstupně se mi jich asi na dvou čtverečních metrech ukázalo dvanáct. Ty na obrázku byly největší, ostatní jsou ještě malinké...No uvidíme za týden.


Tak pátrám dál, pomalu se blíží poledne, už mám prozkoumaných asi dvacet šípkových keřů a ohnivci nikde...A najednou na okraji lesní cesty, také v hustém porostu vidím další kačenky náprstkovité, ikdyž něco je jinak, jdu blíž, ještě blíž a zjišťuji další vzácný prvonález. Byly to kačenky náprstkovité - mozkovité (Verpa conica var. cerebriformis).
Kačenka mozkovitá
kačenka mozkovitá
Také se jich tam klube celkem dost.Mezitím dorazil na místo Standa, který už cestou objevil parádní flek čirůvek májovek (Calocybe gambosa)...
čirůvka májovka
Stovky, možná tisíce drobných plodniček téhle výtečné jarní houby, už se těšíme, až dosáhnou konzumní velikosti.


No blíží se 15. hodina, já si zapoměl vzít svačinu a hlad se pomalu hlásí o slovo. Pro Jessiho taky nemám nic na zub, tak pomalu obracíme své kroky k autu. Standa se mezitím někam ztratil  a já se blížil pomalu k lesnímu okraji. Ještě se podívám mírně proti svahu a asi pět metrů od sebe vidím ne velký trčící šípkový pahýl. Okolo plno listí a tak tedy ještě nakouknu, co je pod ním...Odkrývám postupně několik loňských dubových listů a najednou se zarazím...spatřím černé podhoubí, které pokrývá lehce odhalenou tlející větvičku. Odkrývám opatrně dál a najednou....jsou tam. Plectania melastoma, krasavci jak vyšití, šest kousků na jedné šípkové větvičce. A tak jsem se tam ještě víc jak na hodinu zasekal. Mezitím se znova objevil Standa a radoval se z nich se mnou. Než jsem stačil vše nafotit, ozval se asi deset metrů ode mne Standův výtězný pokřik. Celý casný se jdu mrknout a Standa v údivu klečí nad další čtveřicí ohnivců...Prostě když se daří, tak se daří...
ohnivec černý
Po nafocení jsme opět vše řádně zakryli listím, aby plodnice nevysychaly. V současné době monitorujem na této velké lokalitě 21 plodnic ohnivce černého. Největší má zatím 9 mm.

No teprve teď mi začíná pomalu docházet, že to byl jeden z nejlepších houbařských dnů v mém životě a už se těším na příští týden, až zase pojedem na kontrolu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Joska Joska | E-mail | Web | 22. dubna 2010 v 12:22 | Reagovat

Nemarníš čas. Ale aby sis radši sebou nosil nějakou placatici s první pomocí, aby to s tebou při takových nálezech neseklo! Gratuluji! ;-)

2 Natty Natty | Web | 23. dubna 2010 v 14:59 | Reagovat

Ahojky Radku, tak jsem dostala odkaz na tvůj blog a vidím, že jsme měli stejný nález, jenomže já doma na zahradě, kde dosud smrž nikdy nerostl a nyní čekám, až povyrostou a hned je slupnu, neboť mám houby velmi ráda a i když jsem "hřibová", tato mně z nějaké důvodu láká - pěkný den Natty :-)

3 Duša Duša | E-mail | 25. dubna 2010 v 23:25 | Reagovat

Vidio sam gljive i naravno prepoznao , ali samo neke ,smrčka i hrčka , iako ih nisam nikada našao , ponekad se kod nas pojave češke smrčkovice , ali zaista rijetko .
Samo mi je žao što ne mogu pročitati , jer nemam pojma o Češkom jeziku . hvala ti na riječniku , ali trebao bi nekoliko dana da ovo prevedem . Možda jendnom budete Teuta i ti imali koji slobodan dan ,a u to vrijeme bude gljiva kod mene ,zaletimu u šumu , jer ih nekada bude jako puno , ja sušim vrganje , pošto ih ne mogu sve pojesti svježe , a i još neke vrste . Hvala ti što si me ovdje uputio . Pozdrav Teuti i tebi i laka vam noć .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.