Duben 2010

U Jizery to ožívá...

26. dubna 2010 v 21:46 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Včera Jsem se byl podívat na svých místech kolem Jizery, kde se touto dobou pravidelně ukazuje smrž obecný (Morchella esculenta). Opravdu, je jich už celkem dost, ale mám pocit, že tu letos roste smrž jedlý (Morchella vulgaris).
1
2
3
Já se v nich moc nevyznám, ale na obecné mi plodnice připadají příliž tuhé, i tvar a barva žebrování mi připadají jiné, než jiné roky. Zatím jsou ještě mladé, uvidíme až povyrostou.

Úspěšný den...

22. dubna 2010 v 0:18 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Tak jsem se dneska vydal pátrat po ohnivci černém na rozsáhlou lokalitu na mladoboleslavsko. Na místo jsme se psem dorazili asi v 7:30 hodin. Bylo krásné jarní ráno, teplota vzduchu kolem deseti stupňů, zem byla po večerní bouřce plná vláhy a všude byla cítit vůně rostoucího podhoubí. Prostě pohádka....A já v duchu doufal, že se mi dneska něco zajímavého podaří.

...No nemusel jsem ani moc dlouho čekat, při pátrání v křovinách na okraji listnatého lesa bylo vidět plno kačenek českých v různých stádiích růstu...až najednou, jeden klobouček zdál se mi jiný. A taky že jo, byl to letos můj první smrž polovolný (Morchella semilibera).
smrž polovolný
Na obrázku v levo je dobře vidět připojení třeně asi v polovině výšky klobouku.

Celkem jsem viděl na třech místech asi dvacet ještě mladých smržů polovolných.


Potom jsem narazil na šípkový keř v téměř neprostupném porostu svíd, jív, jasanů a černých bezů. V naději na ohnivce černé jsem začal pátrat na tlejících větvičkách a po chvilce celý popíchaný trním koukám, co se to asi metr ode mne klube...vypadalo to dost zajímavě. No a co jsem tušil, se za chvilku potvrdilo, byla to kačenka náprstkovitá (Verpa conica)...
kačenka náprstkovitá
Byl to můj životní prvonález, takže jak jsem pomalu vycházel z údivu pstupně se mi jich asi na dvou čtverečních metrech ukázalo dvanáct. Ty na obrázku byly největší, ostatní jsou ještě malinké...No uvidíme za týden.


Tak pátrám dál, pomalu se blíží poledne, už mám prozkoumaných asi dvacet šípkových keřů a ohnivci nikde...A najednou na okraji lesní cesty, také v hustém porostu vidím další kačenky náprstkovité, ikdyž něco je jinak, jdu blíž, ještě blíž a zjišťuji další vzácný prvonález. Byly to kačenky náprstkovité - mozkovité (Verpa conica var. cerebriformis).
Kačenka mozkovitá
kačenka mozkovitá
Také se jich tam klube celkem dost.Mezitím dorazil na místo Standa, který už cestou objevil parádní flek čirůvek májovek (Calocybe gambosa)...
čirůvka májovka
Stovky, možná tisíce drobných plodniček téhle výtečné jarní houby, už se těšíme, až dosáhnou konzumní velikosti.


No blíží se 15. hodina, já si zapoměl vzít svačinu a hlad se pomalu hlásí o slovo. Pro Jessiho taky nemám nic na zub, tak pomalu obracíme své kroky k autu. Standa se mezitím někam ztratil  a já se blížil pomalu k lesnímu okraji. Ještě se podívám mírně proti svahu a asi pět metrů od sebe vidím ne velký trčící šípkový pahýl. Okolo plno listí a tak tedy ještě nakouknu, co je pod ním...Odkrývám postupně několik loňských dubových listů a najednou se zarazím...spatřím černé podhoubí, které pokrývá lehce odhalenou tlející větvičku. Odkrývám opatrně dál a najednou....jsou tam. Plectania melastoma, krasavci jak vyšití, šest kousků na jedné šípkové větvičce. A tak jsem se tam ještě víc jak na hodinu zasekal. Mezitím se znova objevil Standa a radoval se z nich se mnou. Než jsem stačil vše nafotit, ozval se asi deset metrů ode mne Standův výtězný pokřik. Celý casný se jdu mrknout a Standa v údivu klečí nad další čtveřicí ohnivců...Prostě když se daří, tak se daří...
ohnivec černý
Po nafocení jsme opět vše řádně zakryli listím, aby plodnice nevysychaly. V současné době monitorujem na této velké lokalitě 21 plodnic ohnivce černého. Největší má zatím 9 mm.

No teprve teď mi začíná pomalu docházet, že to byl jeden z nejlepších houbařských dnů v mém životě a už se těším na příští týden, až zase pojedem na kontrolu.

Víkendové choroše

20. dubna 2010 v 22:54 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
O víkendu jsem šel zkontrolovat svá místa na choroše šupinaté. Pravidelně v tuto dobu rostou, takže ani letos nebyla vyjímka a pařezy listnáčů kolem Jizery začínají ožívat.
choroš šupinatý
Většinou jsou plodnice ještě malé, ale dorůstají postupně dost velkých rozměrů.
choroš šupinatý
Na jednom slunném pařezu jsou už o poznání větší.


Většinou je nacházím na jasanových odumřelých kmenech a přezech, ale dá se najít i na jiných listnáčích. Známé jsou například nálezy na ořešáku.

Dočetl jsem se, že je choroš šupinatý v mládí jedlý a chutný, dokud plodnice neztvrdnou, ale ještě jsem to nezkoušel....Většinou se mi nechce ten krásný trs zničit.Choroš zimní
V sobotu jsme byli s přáteli u Mladé Boleslavi, kde se povedl Forrestovi nález těchto nádherných chorošů zimních... Vypadají  jako kozáci a nádherně se fotí. Většinou je najdu, když už mají po sezóně a jsou ožraní od plžů...


Zítra mám dopoledne volno, tak se chystám podívat po dalších ohnivcích černých. Letos je na ně dobrý rok, tak doufám, že budu mít úspěch.

Potoky se probouzejí

14. dubna 2010 v 20:46 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Dnes odpoledne jsem si udělal procházku kolem jednoho čistého lesního potůčku. Zjištění bylo velice potěšující, už se to začíná probouzet, stovky drobných a vzácných míhavek vodních začínají doslova obalovat větvičky listnáčů ponořených do čisté tekoucí vody.
míhavka vodní
míhavka vodní
Žluté až oranžové kloboučky vyčnívající z tekoucí vody působí opravdu zajímavě.


Už se také objevuje její příbuzná míhavka přisedlá.
míhavka přisedlá

Celou lokalitu budu sledovat, zatím se jich moc fotit nedá, ale tak do dvou týdnů jich bude plno.

Krásná společná mykoneděle u Tondy v Kralupech

12. dubna 2010 v 19:46 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Včera proběhla další parádní, houbařská výprava. Tentokrát jsme se sešli v Kralupech nad Vltavou na pozvání Tondy a jeho ženy Zdeňky. V dopoledních hodinách se nás sešlo celkem deset a Tonda nás začal provádět svým královstvím. Protože mám na svých místech kačenky stále ještě dost malé, byl jsem tady vděčný za tyhle krasavice...
kačenka česká
kačenka česká
kačenka česká
Dohromady se jich našlo asi tak na jeden větší koš. Většina kačen byla vyloženě konzumní, ale vybraly se i zralé plodnice na otisky výtrusů pro známého smržologa Karlika Garlika
kačenka česká
Místama nebylo pomalu kam šlápnout. Na téhle fotce je ideální kačenkový biotop - jívy, plané staré třešně, podrost malin a kopřiv a humózní půda bohatá na dusík.

sešlost
Vzácný okamžik, kdy se téměř všichni účastníci vešli do jednoho objektivu.
focení
Jinak byli většinou všichni rozprchlí a skupiny se tvořily jen při zajímavých nálezech, aby si každý ulovil nějaký ten pěkný snímek.... A nefotily se jenom houby...
1
2
Někteří z nás nepohrdli ani těmito fotogenickými koberci různých mechů, ve kterých se nevyznám, ale podívaná to byla hezká...
dutohlávka
Nebo lišejníky, jako tahle dutohlávka....Prostě paráda.


Odpoledne, když všem vytrávilo, vydali jsme se k Tondovi na chatu, kde už Zdeňka ohřívala vynikající guláš, k tomu pivo a pro doražení si mohl ještě každý opéct buřta, někteří opékali i kačenky. U opékání nás zastihly kroupy, ale byla to jen krátká přeháňka, takže proběhlo vše v naprosté pohodě a nám nezbyde, než poděkovat hostitelům a těšit se na další společnou akci, která možná proběhne u mne a bude zaměřená na fotografování smrže obecného a smrže polovolného....Ale až to bude aktuální, podle asi desetiletého sledování by se obecňáci a polovolňáci měli ukázat na přelomu dubna a května...No uvidíme.Ohnivci kvetou

10. dubna 2010 v 23:31 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Dnes odpoledne mne pozval kamarád Zdeno na obhlídku jeho úžasné "zahrádky" ohnivců zimních kousek od Liberce. Plodnice jsou už zralé a otevřené, takže trsy vypadají jako kytice malých karafiátů,      nádherná podívaná.
ohnivec zimní
ohnivec zimní
ohnivec zimní
Letos námi největší nalezený trs o 27 kusech se už taky krásně otevřel. Škoda, že už budou končit.

Celý den je u nás na severu deštivé počasí, takže to vypadá, že bude úroda smržů a kačenek o proti loňsku bohatá.

Zítra využívám dalšího pozvání od Tondy z Kralup a ráno vyrážíme ještě s několika kámošema k Tondovi do polabí. Večer budu zde o celé akci informovat.

Velikonoční výprava

5. dubna 2010 v 20:58 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Doprovázení krásným počasím jsme vyrazili v sobotu se Zdenem a Forrestem do teplomilných listnatých lesů v okolí Mladé Boleslavi. Zaměřili jsme se hlavně na lesní okraje, kde houby rostou jako první. Už se začíná objevovat jedovatá závojenka jarní.
závojenka jarní
Roste na jaře hlavně na okrajích listnatých lesů a většinou ve skupinách. Několik fotek najdete v galerii zde.


Překvapilo nás celkem velké množství ucháčů obrovských, místama nebylo pomalu kam šlápnout.
ucháč obrovský
Píše se o nich, že rostou i na tlejícím dřevě jehličnanů, ale já jsem je našel zatím jen pod listnáči. Je to jedna z prvních jedlých a prý i chutných hub...Některé plodnice už dosahovaly konzumní velikosti. Fotky jsem přidal sem.


Na místech porostlých orsejí jarní se začíná objevovat hlízenka orsejová, ale zatím jich je ještě málo.
hlízenka orsejová
Podobá se jehnědkám, ale roste vždy z podzemní hlízky, zatímco jehnědka parazituje na loňských jehnědách.


Pak přišlo nečekaně, ostatně jako vždy, to nejhezčí překvapení toho dne. Při návratu k autu jsem si všimnul, že se v listí asi deset metrů ode mne něco červená, jdeme blíž a už je to jasné, objevili jsme novou lokalitu na vzácné ohnivce zimní. Teda na takovém místě bych je ani ve snu nehledal. Je to okraj lesa , kde je asi patnáct metrů široký pás středně vysokých bříz, občas osika, jasan, dub a na okraji několik starých třešní. Právě ty třešně nás tam navedly, protože jsme tam původně hledali kačenky. Ohnivce jsme postupně nacházeli většinou ve skupinách v celém tomto asi padesát metrů dlouhém pásu. 
ohnivec zimní
Ohnivci byly v různých stádiích růstu, některé plodnice byly zralé a otevřené, některé ještě zavřené. Více fotek zde.

Na tomto místě jsme se zasekali skoro až do tmy, takže už se dál nic mimořádného nedělo. Ale myslím, že to byla dost povedená výprava.

Ohnivec černý (Plectania melastoma)

1. dubna 2010 v 22:09 | Radek Pilař |  Jarní houby
Dnešní den byl pro mne opravdu hodně šťastný. Kamarád Honza našel loni úplně náhodou jednu plodnici tohoto mykologického klenotu při focení jiné houby někdy až v červnu. V zimě jsme o tom dost debatovali a rozhodli se lokalitu na jaře prozkoumat. Výsledek je zatím víc než uspokojivý, k našemu překvapení se na zatím neidentifikovaných větvičkách honosí dvanáct drobných plodniček o velikosti do čtyřech milimetrů...
ohnivec černýNejúžasnější je tahle srostlice pěti plodnic na klacíku ponořeném do země.
Ohnivec černý
Ohnivec černý
Lokalita se nachází poblíž Mladé Boleslavi, na jižním svahu, porost tvoří lípy, duby, jasany osiky a šípky, pravě na šípkové větvičky máme podezření. Celou lokalitu se chystáme opatrně prozkoumat a zmapovat jejich rozšíření. Mimo ohnivců černých by se zde mohly vyskytovat i jiné vzácné druhy, např. vzácné hřibovité a kdoví co ještě... No necháme se překvapit.

O životě na téhle lokalitě budu zde průběžně informovat... Více fotek ohnivců černých bude průběžně přibývat v galerii v kategorii vřeckovýtrusné.