Velká myko sobota - dokončení

29. března 2010 v 20:09 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
...Je asi 12:30 a houbaři se po malých skupinkách vrací kouzelným starým lomem pomalu k autům, aby zahnali pocit hladu a doplnili energii stracenou šmajdáním, někdy i dost obtížným terénem.
1
Tady je Forrest při focení smrže...Je to celkem čerstvý zájemce o mykologii a je do toho fakt zapálený, navíc měl to štěstí nálezu myslím, že prvního letošního ohnivce černého.......Jo kdo hledá, ten najde...

U toho největšího smrže se dokonce utvořila fronta zájemců o foto a stal se tak mykocelebritou měsíce:-)
2
V pozadí je vidět, že je ještě část lomu nejvíce krytá před sluncem pod sněhem.

Právě na místech, kde postupně odtával sníh se nacházely čerstvé jehnědky osikové.
3
Jehnědky, když jsou ještě takhle zavřené, tak se před objektivem tváří vždycky dobře...Tak ale už je hlad, jdem se najíst.

Po dožvýkání doma připravených svačin se někteří z nás asi ve 13:00 odebrali ke svým domovům. Ostatní ale nic nikam nehnalo a tak nám nic nebránilo se vydat na další, asi 2 km vzdálenou lokalitu. Jedná se o jihovýchodní svah porostlý jívou, osikou, břízou,javorem, jasanem a občas i smrkem. Podklad je čedič, který se kousek od této lokality těží.

Na jaře se zde vyskytuje hlavně ucháč obrovský a kačenka česká, loni jsem zde objevil houževnatec tygrovaný a také velmi vzácnou krasočíšku žlutou, ta mimochodem roste ještě ve větším množství na předchozí lokalitě, ale ještě je na ní brzy. Počítám, že by se mohla ukázat tak za deset dnů...Budu hned informovat.

Tak jsme zase fotili ucháče, nějaké pevníky, ale pak se nám povedl nález velmi radostný...Na jednom neidentifikovaném listnatém pahýlu Juráš objevil několik trsů zajímavé houby. Po prozkoumání jsme zjistili, že se jednná o vzácnou hlívu hnízdovitou, která je zařazená do Červené knihy ohrožených druhů. Jirka Burel si hned zaznamenal souřadnice, takže je tato lokalita už evidována.
4
Sice už to měla za sebou, ale radost byla velká.


A zase jsme se pomalu vraceli k autům, abychom se odebrali na poslední lokalitu tohoto dne. Tou byla nakonec zvolena Zdenova lokalita na ohnivce zimní, která se nachází nedaleko Liberce.

Cestou na Liberec jsme projížděli celkem slušným deštěm, ten byl ale lokální a při dojetí na místo svítilo slunce.
Tahle lokalita se nachází v kopcovitém terénu, podklad neznám a porost jsou lípy, duby a habry - dokonalá kombinace. Kromě ohnivců, o kterých jsme už věděli tu narostlo ještě celkem dost čerstvých, takže bylo zase co fotit, někteří si dokonce vychutnávali své krásné první setkání s ohnivcem zimním a na všech byla patrná upřímná radost...
5
Tenhle kouzelný trs je úplně čerstvý a se šestadvaceti jedinci tuto sezónu největší. Už se těším, až rozkvetou.

No blížila se pomalu pátá odpolední a my se pomalu začínali těšit, až doma přetáhnem do počítače to velké množství fotek. Cestou k autům jsme se ještě zastavili na ohnivcích přesně neurčených, pravděpodobně rakouských.
6
Zdenovi tam opravdu rostou krasavci.

Celkem utahaní jsme dorazili k autům, kde se ještě asi půl hodiny debatovalo o získaných zážitcích. Loučili jsme se okolo 17:40 a vydali se ke svým domovům.
7
Plno houbařů jsem viděl poprvé v životě a strašně rád jsem je všechny poznal, protože to jsou úžasní lidé s velice kladným vztahem k přírodě a bylo mne s nimi prostě fajn.

Vam všem, kteří jste se účastnili této akce děkuji za příjemný den a ostatní dostanou příležitost se připojit při další společné akci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -vb- -vb- | E-mail | 19. listopadu 2010 v 12:19 | Reagovat

Ahoj, s dovolením jsem si vypůjčil dvě fotografie pro rozhovor s panem Burelem. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.