Velká myko sobota

28. března 2010 v 20:38 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Víkend nám pomalu končí, den už máme zase o hodinu delší a jak jsem před několika dny sliboval, tak se včera stalo a proběhla velká jarní společná výprava na mé lokality a lokality mojich přátel v severních Čechách.

Sraz byl v 9:30 v obci Frýdštejn. Počasí se tvářilo dost divně, již v průběhu noci a v sobotu ráno dost hustě pršelo a já jsem popravdě řečeno nečekal moc silnou účast. Ovšem to jsem se teda zmýlil, asi v 9:15jsem dorazil na smluvené místo a tam už čekal Tonda z Kralup s manželkou, Katka, Eva a Joska. Ještě stále pršelo, ale déšť už v náš prospěch slábnul a my pevně doufali, že přestane a půjde bez problémů fotit.
Mezitím dorazila delegace z Liberce - Zdeno a Javas, od Mnichova Hradiště přijel Pištora s manželkou a od hradu Frýdštejn telefonoval Standa a ujišťoval se, zda jede správně. S ním dorazili na místo ještě Forrest, Juráš a Burlik...

Přesunuli jsme se do asi 2 km vzdáleného pískového lomu, který je už asi 30 roků mimo provoz a opuštěný. Za minulého režimu tam navozili celkem velké množství stavební suti a podobného bordelu. Na hromadách pak vyrostly jívy, osiky, břízy a občas borovice. Podklad je tedy bohatý na vápenec, navíc je celý areál celkem krytý před sluncem a drží se tam více vlhkost.

Dorazili jsme ke smržům kuželovitým, déšť ustal a mohlo se začít pohodlně fotit...
1
Tenhle kus byl asi právem pojmenován jako aktuálně nejfotografovanější smrž Evropy.

Mezitím dorazil Honza Gaisler z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Honza je velký milovník přírody, mykologie a hlavně orchideí, můžete koknout na jeho stránky www.orchis.webzdarma.cz, má tam plno krásných fotek a různého povídání o přírodě.

Po nafocení smržů jsme se vydali na druhou stranu lomu pod borovice nakouknout na ucháče obecné. Je jich tam asi čtyřicet a zatím mají tak do třech cm. A zase se fotilo o stošest....
2

Na této lokalitě jsme pomalu končili a obraceli své kroky směrem k autům, cestou jsme ještě fotili ucháče obrovského...
3
Tady je dobře patrný rozdíl v barvě klobouku....Ucháč obrovský má klobouk podstatně světlejší.

Na větvích jívy jsme objevili číšovec nahloučený...
4
Při prvním pohledu je to jen takový hnědý povlak, když se pořádně zadíváte, vypadá to takhle. Reálná velikost největší plodničky je do půl milimetru.


Na padlé osice nám udělala radost né zas tak častá kornice svazčitá...
5

Na této lokalitě se našlo ještě plno jiných druhů, jako mušlovka plstnatá, různé druhy pevníků, první kačenky české a jiné...


Po návratu k autům pro nás měl Forrest překvapení v podobě mykologického klenotu ohnivce černého našel ho den před tím kousek od Brna na šípkové větvičce, rozměr tak tři milimetry, ale většina z nás ho viděla poprvé v životě...
6
V dubnu a květnu je jeho hlavní období růstu, tak pečlive prohledávejte šípkové a ostružinové tlející větvičky na okrajích listnatých lesů a třeba budete mít štěstí...My se na ně letos taky chystáme.

Dokončení článku o sobotní výpravě zde bude zítra...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kudláček Kudláček | Web | 29. března 2010 v 0:14 | Reagovat

Není co dodat, škoda, že jsem nemohl být též přítomen ... :-(

2 Václav Burle Václav Burle | 29. března 2010 v 0:48 | Reagovat

Vynikající povídání, vynikající blog. Hezky jsem si početl. Děkuji...

3 Radek Pilař Radek Pilař | 29. března 2010 v 1:16 | Reagovat

[2]:Zdar pánové.
Doufám, že se další výpravy budete účastnit taky, všichni jsme na stejné vlně, která neustále nabírá sílu a ve více lidech toho více objevíme.
Příští víkend chystáme další výpravu, ještě nevíme přesně kam, ale to dáme v průběhu týdne dohromady a dám tu vědět. Popřípadě se dohodnem mailem, nebo telefonicky.
Rád Vás uvidím, jako i všechny ostatní dobré houbaře a milovníky naší krásné přírody.

Mějte se. Kryšot :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.