Březen 2010

Aktuální stav...

30. března 2010 v 21:14 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Dnešní den byl podle předpovědi možná poslední slunný tento týden, tak jsem to v práci zabalil dřív a vyrazil kouknout na některá horká místečka...

Zajel jsem do bývalého areálu Rudé armády kousek od Turnova zjistit, jak to je se smržem vysokým. A nebylo to marné, už jich tam je šest a mají se docela k světu, ten největší už měří asi 12 cm...
smrž vysoký
Je to jeden z nejmohutnějších u nás rostoucích smržů, dorůstá výšky přes dvacet centimetrů. V dospělosti má třeň podstatně delší, než klobouk.


Po nafocení jsem plný optimismu zajel k Jizeře, jestli náhodou nebude už smrž obecný a polovolný...ani náhodou. Jsou to druhy, které zde rostou vždy nejdříve až v druhé polovině dubna, takže si na ně ještě musíme počkat.

No ale i tak to tam je celkem veslé, na březích Jizery mezi Turnovem a Malou Skálou rostou rostroušeně divoké bledule a sněženky, které jsem právě zastihl v plném květu...
1
2
Takhle volně v přírodě je vidím hrozně rád. Více fotek budu postupně přidávat do galerie.


No a nakonec jsem se byl podívat na plantážích penízovky smrkové, už jich jsou tisíce a tak jsem si odnesl nějaké do polévky, tam jsou jedinečné...
3
4
Minulý rok jsem si nějaké nasušil a vůbec nejsou špatné.

Velká myko sobota - dokončení

29. března 2010 v 20:09 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
...Je asi 12:30 a houbaři se po malých skupinkách vrací kouzelným starým lomem pomalu k autům, aby zahnali pocit hladu a doplnili energii stracenou šmajdáním, někdy i dost obtížným terénem.
1
Tady je Forrest při focení smrže...Je to celkem čerstvý zájemce o mykologii a je do toho fakt zapálený, navíc měl to štěstí nálezu myslím, že prvního letošního ohnivce černého.......Jo kdo hledá, ten najde...

U toho největšího smrže se dokonce utvořila fronta zájemců o foto a stal se tak mykocelebritou měsíce:-)
2
V pozadí je vidět, že je ještě část lomu nejvíce krytá před sluncem pod sněhem.

Právě na místech, kde postupně odtával sníh se nacházely čerstvé jehnědky osikové.
3
Jehnědky, když jsou ještě takhle zavřené, tak se před objektivem tváří vždycky dobře...Tak ale už je hlad, jdem se najíst.

Po dožvýkání doma připravených svačin se někteří z nás asi ve 13:00 odebrali ke svým domovům. Ostatní ale nic nikam nehnalo a tak nám nic nebránilo se vydat na další, asi 2 km vzdálenou lokalitu. Jedná se o jihovýchodní svah porostlý jívou, osikou, břízou,javorem, jasanem a občas i smrkem. Podklad je čedič, který se kousek od této lokality těží.

Na jaře se zde vyskytuje hlavně ucháč obrovský a kačenka česká, loni jsem zde objevil houževnatec tygrovaný a také velmi vzácnou krasočíšku žlutou, ta mimochodem roste ještě ve větším množství na předchozí lokalitě, ale ještě je na ní brzy. Počítám, že by se mohla ukázat tak za deset dnů...Budu hned informovat.

Tak jsme zase fotili ucháče, nějaké pevníky, ale pak se nám povedl nález velmi radostný...Na jednom neidentifikovaném listnatém pahýlu Juráš objevil několik trsů zajímavé houby. Po prozkoumání jsme zjistili, že se jednná o vzácnou hlívu hnízdovitou, která je zařazená do Červené knihy ohrožených druhů. Jirka Burel si hned zaznamenal souřadnice, takže je tato lokalita už evidována.
4
Sice už to měla za sebou, ale radost byla velká.


A zase jsme se pomalu vraceli k autům, abychom se odebrali na poslední lokalitu tohoto dne. Tou byla nakonec zvolena Zdenova lokalita na ohnivce zimní, která se nachází nedaleko Liberce.

Cestou na Liberec jsme projížděli celkem slušným deštěm, ten byl ale lokální a při dojetí na místo svítilo slunce.
Tahle lokalita se nachází v kopcovitém terénu, podklad neznám a porost jsou lípy, duby a habry - dokonalá kombinace. Kromě ohnivců, o kterých jsme už věděli tu narostlo ještě celkem dost čerstvých, takže bylo zase co fotit, někteří si dokonce vychutnávali své krásné první setkání s ohnivcem zimním a na všech byla patrná upřímná radost...
5
Tenhle kouzelný trs je úplně čerstvý a se šestadvaceti jedinci tuto sezónu největší. Už se těším, až rozkvetou.

No blížila se pomalu pátá odpolední a my se pomalu začínali těšit, až doma přetáhnem do počítače to velké množství fotek. Cestou k autům jsme se ještě zastavili na ohnivcích přesně neurčených, pravděpodobně rakouských.
6
Zdenovi tam opravdu rostou krasavci.

Celkem utahaní jsme dorazili k autům, kde se ještě asi půl hodiny debatovalo o získaných zážitcích. Loučili jsme se okolo 17:40 a vydali se ke svým domovům.
7
Plno houbařů jsem viděl poprvé v životě a strašně rád jsem je všechny poznal, protože to jsou úžasní lidé s velice kladným vztahem k přírodě a bylo mne s nimi prostě fajn.

Vam všem, kteří jste se účastnili této akce děkuji za příjemný den a ostatní dostanou příležitost se připojit při další společné akci.


Nové fotky

28. března 2010 v 23:05 | Radek Pilař
Do galerie jsem přidal nové fotky penízovky smrkové.......ohnivce zimního......smrže kuželovitého......jehnědky osikové......

Další foto budu postupně přidávat.

Velká myko sobota

28. března 2010 v 20:38 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Víkend nám pomalu končí, den už máme zase o hodinu delší a jak jsem před několika dny sliboval, tak se včera stalo a proběhla velká jarní společná výprava na mé lokality a lokality mojich přátel v severních Čechách.

Sraz byl v 9:30 v obci Frýdštejn. Počasí se tvářilo dost divně, již v průběhu noci a v sobotu ráno dost hustě pršelo a já jsem popravdě řečeno nečekal moc silnou účast. Ovšem to jsem se teda zmýlil, asi v 9:15jsem dorazil na smluvené místo a tam už čekal Tonda z Kralup s manželkou, Katka, Eva a Joska. Ještě stále pršelo, ale déšť už v náš prospěch slábnul a my pevně doufali, že přestane a půjde bez problémů fotit.
Mezitím dorazila delegace z Liberce - Zdeno a Javas, od Mnichova Hradiště přijel Pištora s manželkou a od hradu Frýdštejn telefonoval Standa a ujišťoval se, zda jede správně. S ním dorazili na místo ještě Forrest, Juráš a Burlik...

Přesunuli jsme se do asi 2 km vzdáleného pískového lomu, který je už asi 30 roků mimo provoz a opuštěný. Za minulého režimu tam navozili celkem velké množství stavební suti a podobného bordelu. Na hromadách pak vyrostly jívy, osiky, břízy a občas borovice. Podklad je tedy bohatý na vápenec, navíc je celý areál celkem krytý před sluncem a drží se tam více vlhkost.

Dorazili jsme ke smržům kuželovitým, déšť ustal a mohlo se začít pohodlně fotit...
1
Tenhle kus byl asi právem pojmenován jako aktuálně nejfotografovanější smrž Evropy.

Mezitím dorazil Honza Gaisler z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Honza je velký milovník přírody, mykologie a hlavně orchideí, můžete koknout na jeho stránky www.orchis.webzdarma.cz, má tam plno krásných fotek a různého povídání o přírodě.

Po nafocení smržů jsme se vydali na druhou stranu lomu pod borovice nakouknout na ucháče obecné. Je jich tam asi čtyřicet a zatím mají tak do třech cm. A zase se fotilo o stošest....
2

Na této lokalitě jsme pomalu končili a obraceli své kroky směrem k autům, cestou jsme ještě fotili ucháče obrovského...
3
Tady je dobře patrný rozdíl v barvě klobouku....Ucháč obrovský má klobouk podstatně světlejší.

Na větvích jívy jsme objevili číšovec nahloučený...
4
Při prvním pohledu je to jen takový hnědý povlak, když se pořádně zadíváte, vypadá to takhle. Reálná velikost největší plodničky je do půl milimetru.


Na padlé osice nám udělala radost né zas tak častá kornice svazčitá...
5

Na této lokalitě se našlo ještě plno jiných druhů, jako mušlovka plstnatá, různé druhy pevníků, první kačenky české a jiné...


Po návratu k autům pro nás měl Forrest překvapení v podobě mykologického klenotu ohnivce černého našel ho den před tím kousek od Brna na šípkové větvičce, rozměr tak tři milimetry, ale většina z nás ho viděla poprvé v životě...
6
V dubnu a květnu je jeho hlavní období růstu, tak pečlive prohledávejte šípkové a ostružinové tlející větvičky na okrajích listnatých lesů a třeba budete mít štěstí...My se na ně letos taky chystáme.

Dokončení článku o sobotní výpravě zde bude zítra...

Rostou

25. března 2010 v 22:19 | Radek Pilař |  Jarní houby
Dnes jsem byl obhlédnout některá horká jarní místa a docela se to rozjíždí na více frontách. Smržům kuželovitým se daří dost dobře, v pondělí jsem našel dva, dnes jich tam už bylo šestnáct.
1
2
Letos začali opravdu dost brzy a myslím, že když bude dobré počasí, občas zaprší a neuschnou jako loni, tak jich bude dost. Na víkend už předpověď hlásí deštivo, to jim jen prospěje.... a ne jen jim.
Na jiném místě, na jihozápadním svahu se začal objevovat jedlý ucháč obrovský. Zatím jsem jich napočítal asi šest a jsou ještě prťavý, ale počítám, že se jim bude dařit dobře...
3
Nacházím je, jak jsem psal nahoře na jihozápadním svahu pod různými listnáči, jívy, osiky, jasany, javory, lísky apod. většinou okolo silně strouchnivělého dřeva, nebo přímo z něj. Na rozdíl od jedovatého ucháče obecného má podstatně světlejší klobouk, roste pod listnáči a plodnice dorůstají daleko větší velikosti, některé mají i víc jak patnáct centimetrů. Ovšem já je nekonzumuju, protože to není zas tak úplně běžná houba a myslím, že si zasluhuje ochranu.
Taky se ukazují první, zatím droboučké kačenky české.
4
Tak do deseti dnů jich bude plno, už se těším, protože jsou strašně fotogenické. A jestli zaprší, bude to ještě lepší.

V sobotu plánujeme první větší společnou smržovýpravu. Doufám, že nám to počasí dovolí. Na večer budu o všem zde informovat.

Stav ohnivců

23. března 2010 v 17:52 | Radek Pilař |  Zimní houby
Koncem minulého týdne jsem se při pracovní cestě stavil nafotit ohnivce zimní na lokalitě mého kamaráda poblíž Liberce. Jsou to opravdu krasavci a důkaz nespoutané tvořivosti přírody.
1
2
V mechu pod habry a lípami tam rostou rostroušeně ve skupinách na ploše asi jednoho hektaru. Plodnice jsou zatím ještě zavřené, ale už brzy se otevřou a uvolní výtrusy.
O jiném místě, kde by tahle nádherná houba rostla zatím nevím, i když po nich usilovně pátrám...Vzácnost je holt vzácnost.
Na mém jediném místě na zatím neurčené ohnivce pomalu odtává sníh a postupně odkrývá své poklady. Zatím ještě dozrávají, jak začnou uvolňovat výtrusy, tak mám slíbeno od kamaráda jejich přesné určení....
3
4
5
Tak co myslíte? Rakouský, jurský, nebo šarlatový? Už se těším na jednoznačné rozřešení téhle hádanky. Dneska jich bylo už od sněhu osvobozených asi padesát, už se drží zuby nehty čtyři měsíce.

Už je to tady

22. března 2010 v 19:30 | Radek Pilař |  Jarní houby
Několik teplejších dnů stačilo, aby jaro mykologicky nastartovalo. Ještě pod sněhem začínají první smrže kuželovité (Morchella conica). Zatím jsem našel dva mrňouse, ale vláhy je letos dostatek, tak si myslím, že bude úroda bohatá...No uvidíme.
1
2
Měl jsem omylem špatně nastavený foťák, tak ty fotky za moc nestojí...Příště to vylepším.
O Kousek dál pod borovicemi se už klubou jedovaté ucháče obecné (Gyromitra esculenta) Zatím měří asi dva centimetry, ale maj se k světu.
3
4
Tak do toho, pátrejte, sezóna smržovitých je poměrně krátká, tak ať ji nepromarníme.
Jestli jste někdo neměli to štěstí najít smržovité houby a máte zájem je vidět, stačí napsat mi mail a dohodnem se na exkursi. Já je nesbírám, nechávám je na místě, takže jsou k vidění pro všechny.

Český ráj - výlet

16. března 2010 v 22:28 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Malá Skála a okolí sice ještě leží pod sněhem, ale od Turnova dolů je už skoro beze sněhu. Navíc dnes panovaly jarní teploty, které se mají v následujících dnech ještě zvedat....Tak už snad je tu to vytoužené jaro.
Dneska jsem se vydal na lokality mezi Turnovem a Mladou Boleslaví. Vzduch byl svěže jarní, ptáci řvali jak protržení, no a mykologicky se to taky začíná rozjíždět. Ve smrčinách se začínají objevovat první penízovky smrkové (Strobilurus esculentus).
1
Zatím jsou droboučké, ale skoro každá šiška je obalená.
2
Je to výborná jedlá jarní houba. Myslím, že už o nastávajícím víkendu jich budou ve smrčinách mraky. Poznat se dá jednoduše: Šedý až hnědý klobouk tak do dvou cm. široký, lupeny bělavé až našedlé a hlavně růst ve skupinách, nebo v trsech ze spadaných smrkových šišek, nebo okolo nich.
Já je mám nejraději v polévce, ale použít se dají do čehokoliv. Chce to jen trpělivě nasbírat plno drobných kloboučků...
Dalším dnes nalezeným druhem je jarní a celkem hojná jehnědka olšová (Ciberia amentacea).
Je sice nejedlá, ale docela zajímavá.
3
Rostou na opadu a roskládajících se jehnědách olší.
4
5
Dají se najít i docela daleko od olší. Tyhle byly na okraji smrčiny asi deset metrů od olše.
Pořád ještě jsou při životě helmovky pařezové a vyrážejí stále nové....
6
Našel jsem ještě něco, ale teprve musím zjistit, o co se jedná, pak to sem dám...

Už se to blíží

11. března 2010 v 20:13 | Radek Pilař |  Jarní houby
Koukám na předpověď počasí, která se jeví už dost příznivě. Po neděli se má rtuť teploměru vyšplhat až na 15°C. Jestli se nám to vyplní, tak by mohly do dvou týdnů vyrazit první kačenky české.....Tedy tady na severu. Jinde, v jižních čechách, nebo okolo Prahy by mohly být už dřív.

Zde je několik loňských jarních krásek pro oživení paměti.
Ti z Vás, kteří ještě na kačeny nemáte své místečko, prohledávejte lokality, kam by jste normálně vůbec nevkročili - čím větší bordel, tím větší šance na úspěch. Já je nacházím pod jívami, osikami a naškodu není vtroušená planá třešeň.

Sezona kačenek je dost krátká, Tak Vám všem přeju mnoho trpělivosti a hlavně toho houbařského štěstí.... Já mám sice na ně alergii, ale vyhledávám je stejně, protože to jsou svým tvarem a obdobím výskytu velice zajímavé a nádherné houbičky...Alespoň je nesesbírám a můžu je tak sledovat po celou jejich životní cestu.

Na www.nahouby.cz v diskusním fóru se určitě už brzy někdo pochlubí, počítám, že Tonda z Kralup, nebo Pantáta. Oni žíjí o něco jižněji a tam už je čekám každým dnem.
Já to tady na seweru budu sledovat a hned budu zde informovat.

Holubinka černající (Russula nigricans)

7. března 2010 v 23:56 | Radek Pilař |  Letní a podzimní houby
Kdo ji nezná, tak se u skupiny holubinek černajících ani nezastaví, natož aby je dal do koše. Kdo ji ale jednou zkusil, dá mi jistě za pravdu, že se jedná o jednu z nejchutnějších holubinek. Tahle holubinka při rozříznutí nejprve červená, postupně tmavne až nakonec zčerná, toto + řídké a tlusté lupeny + její nevábný vzhled z ní tvoří nezaměnitelnou houbu.

Zde jsou dobře patrné řídké a tlusté lupeny.
Bohužel ji nemám nafocenou rozkrojenou, ale stačí když to zkusíte a uvidíte sami. Tahle černá barva se při tepelné úpravě ztrácí, pak má barvu řekl bych takovou šedou. Má tuhou dužninu zemité vůně a sqělé mírné chuti.
Najdeme ji převážně v lesích smrkových, ale narazil jsem na ně i pod buky a duby od června do listopadu (prosince)......Někdy je téměř celá v zemi, koukají jen kousky klobouků.

Já osobně ji používám do všech možných jídel a nikde nezklamala. Nejlepší jsou mladé, ještě bělavé plodnice v octovém nálevu.Muchomůrka šedivka (Amanita excelsa)

6. března 2010 v 23:28 | Radek Pilař |  Letní a podzimní houby
Jedna z velmi hojných a jedlých muchomůrek, kterou najdeme od léta do podzimu v lesích listnatých i jehličnatých.
Mnoho houbařů se jí neodváží sbírat, protože mají strach ze záměny za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou, Která má však na rozdíl od šedivky hladký, nerýhovaný prsten a rýhovaný okraj klobouku. Tím rýhováním klobouku se ovšem nemůžem řídit, protože šedivka má u nás běžně rostoucí formu Amanita excelsa var. valida, která má okraj klobouku rýhovaný.
Forma valida má stejně jako m. tygrovaná rýhovaný okraj klobouku. Důležitý znak šedivky je bělavý, z vrchní strany vždy rýhovaný prsten.

Ještě by mohla být zaměněna za jedovatou muchomůrku porfyrovou, která má však výrazne vláknitý třeň a vyrůstá ze žlutohnědé až hnědé pochvy, prsten má z vrchní strany rýhovaný.


Takže bezpečná šedivka má vždy rýhovanou vrchní stranu prstenu, nikdy nevyrůstá z pochvy, báze třeně je hlízovitě rozšířená, dužnina má zemitý pach.

Pavučinec osikový (Cortinarius trivialis)

6. března 2010 v 19:59 | Radek Pilař |  Letní a podzimní houby
Je to velice dobře určitelný druh. Klobouk je vyklenutý až plochý, někdy s nízkým hrbolem uprostřed, slizký okrově hnědý až hnědooranžový, za sucha slámově žlutý. Lupeny zoubkem sbíhavé, v mládí nafialovělé, později rezavě hnědé. Hlavní poznávací znak je třeň, který je asi od poloviny dolu rozpraskaný v šedoolivové pásovité šupiny.
Ve většině odborné literatury je uváděn jako jedlý, ale někde ho uvádí jako nejedlý....Proč to nevím. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je výtečný v octovém nálevu a při troše pozornosti se nedá zaměnit se žádnou jedůvkou. U smrtelně jedovatých pavučinců (p. nádherný, p. plyšový, p. citronový) je třeň vláknitý a hladký.
Šupinatý třeň z něho dělá téměř nezaměnitelný druh.

Roste od července, ale jeho hlavní období je podzim, říjen - listopad, za příznivého (teplého) počasí i prosinec. To pak vytváří v osikových hájích početné skupinky nádherných plodnic. Je dost hojný a našel jsem je i pod duby a buky, ale jen zřídka.

Předjaří u Mohelky

2. března 2010 v 22:32 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Dnešní ranní hodiny přinesly teplotu tady na severu okolo -5°C. Přes poledne už ale bylo nad nulou a sníh mohl opět pozvolna odtávat, celkem normální začátek března.
Odpoledne jsem se byl podívat u řeky Mohelky, co už stačil odtálý sníh odhalit. Ohnivci jsou na světle zatím jen na jedné větvičce a to pouze částečně. Je vidět, že za ty asi dva měsíce, co jsem je neviděl malinko povyrostli a taky je co si maličko konzumovalo.

Hned jak sleze sníh, je ho tu místy ještě asi 30 čísel, tak půjdu stav všech ohnivců zdokumentovat.
V galerii jsou fotky tohoto trsu postupně focené od konce listopadu až do posud, postupně budu přidávat další, než plodnice zaniknou...Fotky jsou ZDE očíslované 1 - 5.

Zavadil jsem už jen o troudnatce pásované, dřevnatky parohaté.
I troudnatec, který roste po celý rok dokáže posloužit před objektivem. V pozadí je vidět, že tu máme ještě dost sněhu.


No a samozřejmě bylo plno nádherných helmovek pařezových...
Těm foťák, ani mé oko neodoláme nikdy. Škoda, že už budou brzy končit....Ale zase je to známka jara a v pozdním podzimu se máme alespoň na něco těšit.