Suchohřib sametový (Xerocomus pruinatus)

8. února 2010 v 16:04 | Radek Pilař |  Letní a podzimní houby
Téměř každý houbař se těší na konec září, kdy začíná tenhle parádní zástupce hřibovitých růst v plném nasazení. Jen si vzpomeňte, když jdete smrkovým lesem a dorazíte ke skupině vzrostlých buků. To se pak někdy "sameťáci" dají počítat na jednom fleku na desítky, né-li na stovky.

Minulý rok však, jakoby tihle snad do všech pokrmů se hodící krasavci z lesů téměř zmizeli, nebo alespoň z mých lokalit.
V roce 2008 jsem jich přinesl domů od konce září, do zámrzu,( to bylo snad někdy začátkem prosince) plno, velkou část jsem naložil do octa, tak je mám nejradši. Ale sezona 2009 mi jich dala asi jen deset.
Po konzultacích s libereckými kolegy jsme usoudili, že za to mohl dlouhodobý nedostatek vláhy, který naší zemi minulé léto trápil. I když většina hřibovitých se docela ukazovala, sameťáků bylo málo. Jejich podhoubí už asi nedokázalo na podzimní srážky nastartovat.
Jakou máte se sameťákama zkušenost Vy?
Kolik se Vám jich podařilo minulý rok najít?
Máte nějaký zajímavý recept na jejich úpravu?
Pište do komentářů, nebo na můj mail, pište své oblíbené houbové recepty, které by jste chtěli doporučit nám všem - já Vám je zde zveřejním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.