Muchomůrka červená (Amanita muscaria)

21. února 2010 v 18:02 | Radek Pilař |  Jedovaté houby
Krásná letní a podzimní houba, kterou zná snad úplně každý a tak si myslím, že je zbytečné zde popisovat její poznávací znaky. Záměna je snad nemožná.
Někteří (především mladí) zkoušejí m. červenou po různých úpravách pojídat jako halucinogenní houbu, ale měli by vědět, co vlastně muchomůrka červená obsahuje a že za určitých okolností může být hodně nebezpečná, i když v posledních několika desetiletích nebyly smrtelné otravy zaznamenány.
Muchomůrka červená obsahuje celou řadu zdraví škodlivých látek, nejhlavnější jed je kyselina ibotenová. První příznaky se objeví asi půl hodiny po požití, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, vysychání sliznice. Tato látka dále působí na nervovou soustavu a vyvolává stav opojení, může způsobit až halucinace, k potřebě zvracení většinou nedochází. Celá otrava končí jako u alkoholu hlubokým spánkem, který většinou vede ke kocovině a uzdravení.

Ale v m. červené byla zjištěna i daleko nebezpečnější látka muskarin, která je jako hlavní jed obsažená v mnohonásobně větším množství např. ve vláknici začervenalé, nebo v některých bílých strmělkách a dokáže působit hodně těžké otravy, které se většinou neobejdou bez trvalých následků.
V dostupných zdrojích jsem se dočetl, že množství muskarinu v m. červené není vždy stejné, že to záleží na složení půdy a různých klimatických podmínkách, takže pochutnávání si na ní je vlastně sázka do loterie a může vést i k těžkému poškození zdraví.

Ještě tu mám jednu zajímavost, kterou jsem vyčetl. Německý název m. červené je Fliegenpilz (muší houba). V minulosti v Německu používaly na venkově klobouky m. červené namočené v oslazeném mléce na omezení otravných much. Hmyz, který přiletěl aby si na nich pochutnal, byl prý v krátké době omámen.
Na závěr považuji za povinnost se Vám přiznat, že jsem osobně m. červenou vyzkoušel jednou v životě.

Stalo se tak v roce 1994 za totální nudy při plnění základní vojenské služby. Vy co jste na vojně byli, víte o čem to bylo. Prostě si tak poleháváme někdy na podzim, na pivo nebylo, až jednoho šoumena napadla tahle úchylárna. Nicméně téměř všichni jsme byli pro a hned jsme se vydali s igelitkou na cvičák k břízám.
Jeden moravák znich pak uvařil takový divný vývar, který jsme všichni s odporem několikrát ochutnali a opravdu, do hodiny jsme byli všichni do jednoho jak brok. Mě osobně se žádné halucinace nedostavily, ale byl tam i případ, že si jeden z nás myslel, že může procházet zdmi a začal to zkoušet...Naštěstí to skončilo jen boulema, modřinama a tvrdým spánkem. Druhý den bylo vše při starém...... Víckrát jsem ji do huby nevzal.

Před časem jsem viděl v televizi dokument, nevím už jak se to jmenovalo, bylo to o užívání omamných látek divokými zvířaty různě na světě.
Byly tam myslím nějaké koaly, nebo co, jak se v pralese mazaly nějakými červy, totálně sjetý tygr, už nevim po čem, opice které dojížděly alkohol po hostech restaurace, která se nacházela poblíž pralesa a nakonec myslím, že to byli sobi, kteří vyhrabávali ze sněhu a pak pojídali muchomůrky červené....Neznáte někdo název tohoto dokumentu?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tephramancy tephramancy | Web | 19. června 2015 v 3:14 | Reagovat

online pujcky bojkovice :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.