Lednová procházka kolem Mohelky

8. ledna 2010 v 16:08 | Radek Pilař |  Výpravy na houby
Protože meteorologové předpovídají v následujících dnech vydatné sněžení, vzal jsem si dneska volno a vyrazil se psem a foťákem na mé oblíbené zimní lokality k malé říčce Mohelce.
Mohelka pramení pod obcí Kokonín u Jablonce nad Nisou a na své asi třicetikilometrové cestě se kroutí malebným ůdolím přes Rychnov, Hodkovice, pod zámkem Sychrov, Třtí, Trávníček, Libíč, Podhora, až do obce Mohelnice, kde se vlévá do Jizery.
Zachovalé lužní lesy, bohaté na druhy dřevin, i bylin jsou domovem pro spoustu běžných, i vzácných druhů hub.
Dnes jsem navštívil asi čtyři kilometry dlouhý úsek na středním toku, nějaký sníh zde ještě leží, ale plodnice na dřevě byly docela dobře viditelné.
Bylo k vidění celkem dost, ještě docela zachovalých pařezníků pozdních. Na konzumaci už asi nebudou, ale na to, že bude půlka ledna, vypadají dobře.
Na padlých, i stojících kmenech se semtam ukazují sametonožky, ale v současné době né moc hojně a ani né v dobré formě. Jsou to spíše pozůstatky prosincové vlny. Podle zkušeností z předchozích let najede další vlna při první, výraznější oblevě
Asi po dvou kilometrech chůze mám plantáž na ucho Jidášovo. Když se trefim do vlny, tak se jich tu dají najít na větvích planého černého bezu stovky, někdy možná i přes tisíc.
Nicméně dnes jsem se netrefil, bylo jich jen několik zoufalců, promrzlých na kost.
A tak jdeme dál, pomalu začíná sněžit, pes vyhnal ze křoví dva divočáky a z dálky vidim, jak na padlém, částečně zasněženém kmenu olše vyrůstá několik plodnic troudnatce pásovaného. Byly celkem fotitelní, tak jsem je parkrát cvaknul.
Přístup nebyl uplně nejlepší, tak jsem měl stativ postavený jednou nohou na pařezu a dvěma na zemi. Při jeho balení se část sněhu z pařezu odstranila a já si na poslední chvíli všiml, že tam něco roste. A tak jsem začal dechem odtávat zbytky sněhu, asi po minutě se odhalil krásný trsík mladé helmovky pařezové. Takže se fotilo dál. Umělým dýcháním z úst do pařezu jsem takto odhalil ještě další dva trsy, no strávil jsem tam skoro dvě hodiny, hustej zásek.
Po nafocení jsem všechny tři trsy opět přikryl sněhem, tím jsou chráněné proti mrazu a můžu vyrazit dál, podle řady lískových keřů.
Na větvích lísky pravě začíná růst další zimní druh, kornice otrubičnatá (Encoelia furfuracea).
Kornice patří do čeledi vřeckovýtrusných, plodnice jsou velké od jednoho do dvou centimetrů, kulovité, nebo oválné, hnědě poprášené, z počátku zavřené, později se otvírá plodná čast, ze které jsou po dozrání vystřelovány výtrusy.
Tak jsem udělal ještě pár fotek téhle dobou výskytu a tvarem zajímavé houby. Sněžení pomalu začalo nabírat na intenzitě, tak jsem to pomalu otočil a vracel se k autu.
Cestou k autu mi to nedalo, proto jsem ještě udělal kontrolu ohnivců......Jo daří se jim dobře.
Uvidíme, kolik toho sněhu napadá, ale každopádně chci příští týden jeden den někam vyrazit, i když to bude o něco těžší.... My seweřani se nevzdáváme.
Užijte si víkend, mějte se krásně. Kryšot.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kudláček Kudláček | E-mail | Web | 9. ledna 2010 v 2:37 | Reagovat

Radku sqvělé! Nasuš mi tedy tu Kornici. Díkes!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.