Drobnosti od Jizery

4. ledna 2010 v 18:48 | Radek Pilař |  Houby na rostlinném substrátu
Mykologicky velmi zajímavá jsou místa okolo vodních toků, kde se při zvýšeném stavu vody usazuje vše, co voda přinese. I když na takových místech najdeme i plno věcí, které tam moc rádi nevidíme, například pet lahve, igelity a všechno možné, tak voda přináší hlavně velké množství rostlinných zbytků a ty se stávají živnou půdou pro různé zajímavosti.
Já mám několik takových míst u Jizery a můžu říct, že především podzim je zde na výskyt hub velice pestrý.Slzečník žloutkový (Bolbitius titubans)
Krásná houbička, která většinou roste ve skupinách, nebo i v trsech na rozkládajících se zbytcích rostlin, na půdě bohaté na dusík. Plodnice tvoří podle počasí někdy už v dubnu, ale většinou od května. Hlavní období růstu má slzečník žloutkový na podzim, to se jich dají najít stovky.
Na stejných místech nacházím i jeho příbuzný slzečník síťnatý (Bolbitius reticulatus)
Oba druhy si jsou dost podobné, ale tento se liší především kloboukem, který je vrásčitý, jakoby pokrytý síťkou, u žloutkového je klobouk většinou hladký, na okraji rýhovaný. Konzumaci slzečníků jsem zatím nezkoušel, ale v dostupných zdrojích je uváděn jako nejedlý.
Příště, další druhy od Jizery....Je jich moc a některé ani neumím určit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.