Smrž obecný a polovolný.

21. prosince 2009 v 12:22 | Radek Pilař |  Jarní houby
Myslím, že velmi zajímavý druh, o kterém se ještě z daleka neví vše. Smrž obecný (Morchella esculenta) se objevuje někdy v dubnu, na mých lokalitách většinou až první týden v květnu. Růst všech druhů hub je ovlivněn mnoha faktory a není rok jako rok, u smržů to ovšem platí dvojnásob. Já mám na obecňáky pět míst, ale ne na všech tvoří plodnice každý rok.
Pod skupinou jasanů u řeky Jizery jsem jich našel v roce 2003 něco málo přes sto jedinců na cca deseti čtverečných metrech. Natěšený jsem se tam vracel za rok, ale až do roku 2007 tam nevyrostl ani jeden. Na jiných místech zase v roce myslím,že 2007, kdy bylo relativně vlhko a já očekával invazi smržů, nalezl jsem jen pár kousků. Letos panovalo na konci dubna letní počasí doprovázené dlouhodobým nedostatkem vláhy, takže jsem smrže vůbec nečekal, ale jedno místečko přeci překvapilo asi padesáti kousky téhle úžasné houby. Ikdyž je nakonec nějaký labužník odnesl, je to důkaz toho, že má cenu vyrazit na smrže i přes to, že tomu počasí moc nenasvědčuje a leckdy můžeme být mile překvapení.
Pod jakýmy stromy hledat smrže obecné? Dočetl jsem se z dostupných zdrojů, že rostou pod javory, jasany, jilmy.........Já jsem při pátrání po smržích nachodil mraky kilometrů, ale všechny místa jsem objevil u Jizery, vždy pod letitými jasany a na hlinitopísčité naplavenině, většinou ještě ve společnosti sasanky hajní.
Jestli někdo máte nějakou zajímavou zkušenost se smrži, kterou si nechcete nechat pro sebe, nebojte se a pište vesele do komentářů, nebo do diskuse. Jestli v příštím roce budete mít zájem,vezmu Vás na svá místečka na exkurzi...Ale o tom zde dám ještě v čas vědět.
Ve společnosti smrže obecného se občas objeví u nás vzácnější smrž polovolný (Morchella semilibera). Jedná se o drobnější druh, u ostatních smržů je klobouk přirostlý celou vnitřní plochou k třeni, u smrže polovolného je to jen asi do poloviny. Ani tento druh se nevyskytuje každý rok pravidelně.
Příště smrž kuželovitý a vysoký...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle Václav Burle | E-mail | 22. prosince 2009 v 10:55 | Reagovat

Jó, tak takové články nemají chybu. Pěkně jsem si početl a pokoukal.  Ale! Co to znemená, když píšeš u Jizery. To je několik metrů, nebo kilometrů.

2 Kryšot Kryšot | 22. prosince 2009 v 12:26 | Reagovat

[1]: Ahoj Václave.U Jizery znamená od jednoho do asi deseti metrů. Když ten článek píšu, tak se vžívám do té situace, jako bych tam byl a nenapadlo mne, že bych to měl Vám ostatním trochu více přiblížit. Omlouvám se, budu se více snažit. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.