Ještě něco jarního od vody

18. prosince 2009 v 13:29 | Radek Pilař |  Jarní houby
Přátelé, vžijte se do té pohody, teplota vzduchu se pohybuje už kolem patnácti stupňů, většina ptactva právě hnízdí, kousek proti větru od vás doprovází srnka malého strakatého koloucha, v každé tůňce se honí za hmyzem několik pstruhů........No prostě lék nejmocnější. Tohle období asi miluje většina z nás.
To je právě ten čas, kdy se tak rád procházím kolem lesních potoků. V okolí mého bydliště, Malé Skály takových potůčků máme hafo a snad jen zázrakem většina z nich pramení a protéká neobydlenou, tudíš člověkem minimálně ovlivněnou oblastí. Doufám, že se nám je podaří v tomto stavu zachovat i pro další generace.
Při pátrání po míhavkách a vodničkách se dá narazit ještě na jednu jarní parádičku. V mokřinách kolem potoka nás občas překvapí v hojném počtu jedinců čapulka bahenní (Mitrula paludosa).
Další z řady jarních vřeckovýtrusných a vodních houbiček. Zde se nejedná o nějakou extrémní vzácnost, ale pro období výskytu a ekologii bývá dost často přehlížena.
Objevuje se většinou v druhé polovině dubna a našel jsem je ještě na konci srpna, takže poměrně dlouhá doba tvorby plodnic. Vybírá si silně podmáčená zastíněná místa, kde se dají najít stovky až šesti centimetrových čapulek na rozkládajících se větvičkách, listí, jehličí.....Na prvním snímku rostou ze staré smrkové šišky.
Doufám, že nám ta zima v poklidu uteče, příroda si užije zasloužený odpočinek a najaře nám zas ukáže, co umí za kouzla.
V příštím článku se budu věnovat jedlému a velice tajemnému jarnímu druhu..........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joska Joska | E-mail | Web | 19. prosince 2009 v 22:58 | Reagovat

Přátelé, vžijte se do té pohody, teplota vzduchu se pohybuje už kolem patnácti stupňů....
Jsi pěkný provokatér, víš to? :-P

2 Kryšot Kryšot | 22. prosince 2009 v 12:32 | Reagovat

[1]:Josko,,, to není provokace, to je povzbuzení do mrazivých dnů, abychom všichni věděli, že se je neustále na co těšit. A myslím, že když budem za dlouhých zimních večerů psát a číst o těchto krásných chvilkách, tak nám ta zejma uteče pohodlněji.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.