Jedlé houby, které se dají během prosince najít.

8. prosince 2009 v 16:01 | Radek Pilař |  Letní a podzimní houby
Většina lidí si myslí, že houbařská sezóna končí někdy v polovině října. To je ale omyl. V mírném pásmu severní polokoule rostou houby po celý rok. V každém ročním období se vyskytují různé druhy. Letošní nadprůměrné listopadové teploty prodloužily sezónu letním a podzimním houbám a tak se stává, že i v současné době nacházíme druhy, které v jiné roky už dávno skončily. Myslím, že kdo půjde tento týden do lesa, tak při troše štěstí může najít i pravého hřiba a posunout si tak rekord v datumu nálezu. No byla by to velká náhoda, ale co kdyby, za pokus to stojí.
Tenhle krasavec se mi připletl do cesty 25.11.
Bylo na něm vidět, že je čerstvý a rychle rostlý. Na omak tuhý, voňavý, ústí rourek krásně žlutá...
Chce to pátrat ve vrstvě spadaného listí, kam se tak snadno nedostanou ranní přímrazky....


V současné době je nevim jak jinde, ale na Liberecku velmi hojný pařezník pozdní (Panellus serotinus).
Je to jedlý druh, některé plodnice jsou sice hořké, ale třeba do octového nálevu, nebo do asijských pokrmů je výborný. Pařezník se docela podobá některým druhům hlív, ale při pozorném sledování rozlišovacích znaků je nezaměnitelný...
Základní rozlišovací znak je třeň, u pařezniku je okrový až tmavě hnědý, vždy pokrytý šupinkami,které jsou tmavší než podklad. U některých jedinců se může zdát, že chybí....stačí se pořádně podívat. Lupeny jsou od třeně ostře odděleny. U hlívy ústřičné jsou lupeny daleko sbíhavé, pozvolna končící na bělavém třeni....
Na následujícím snímku je trs odrostlejších pařezníků.
Pařezníky najdeme vetšinou od pozdního podzimu (listopad) do konce roku, při mírných zimách i déle. V některých letech jsem ho oběvil i v létě, (červenec, srpen) ale to jen ojediněle a plodnice se většinou rychle kazí.
Vybírá si vlhká místa kolem vodních toků a nádrží, kde roste v trsech na odumřelých kmenech větvích a pařezech olší, vrb, jív a jiných listnáčů, často ve společnosti penízovky sametonohé.


Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je další zimní druh, který je právě v plném nasazení. O hlívě a nejen o ní, ale o velkých výpravách za touto nádhernou houbou Vám více poví můj nový kamarád, mykolog a milovník přírody
Václav Burle ZDE, na svém úžasném blogu. Opravdu to stojí za to.
V mladých borových lesích se stále ještě dá najít Šťavnatka pomrazka (Hygrophorus hypothejus) a to v dost hojném počtu. Jak sám název napovídá, oběvuje se většinou pozdě na podzim, především po prvních mrazech a roste pak do totálního zámrzu.
Tvarem lupenů a pozdním růstem pod borovicemi je tento druh nezaměnitelný za žádnou jedovatou houbu, záměna je možná jen za jiné druhy šťavnatek, které jsou také jedlé.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle Václav Burle | E-mail | Web | 14. prosince 2009 v 10:16 | Reagovat

Moc pěkné. Neusni na vavřínech. Musíš se blogu věnovat denně! Srovnávej ale řádky. Tam nahoře na liště máš takové ty čárky. Můžeš dát text na střed, nebo, aby věty zařezávaly jak vlevo, tak i vpravo. U těch článků nahoře ti to nezařezává a to nevypadá hezky....

2 Václav Burle Václav Burle | E-mail | Web | 14. prosince 2009 v 10:20 | Reagovat

Tvé fotky jsou úžasné. Zejména dokonale ostré. Navrhuji, aby jsi u některých snímků uvedl více podrobností. Například čas, clona, stativ ano ne, ISO apod. Mne by to například velice zajímalo a nebudu určitě sám!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.