Jarní krásy našich potoků

15. prosince 2009 v 16:52 | Radek Pilař |  Jarní houby
Paní zima už nám jasně dává najevo, že přebírá dočasně vládu a zahaluje letní a podzimní houby do období zaslouženého odpočinku. My tedy máme dost času na to, připomenout si, co nás, přírodní natšence čeká v dlouho očekávaných jarních měsících.

Kdo z Vás ji už někdy spatřil, tak mi dá jistě za pravdu, že se jedná o jednu z nejkrásnějších jarních zajímavostí našich čistých potůčků, lemujících kouzelná zalesněná údolíčka. Na místech, kde se objevuje doslova rozkvétají větvičky ponořené do křišťálově chladivé tekoucí vody.....
Ano je to ona.....Míhavka vodní (Vibrissea truncorum)
Míhavka vodní je drobná, do dvou centimetrů vysoká. Plodná část je žlutooranžová, až pomerančově oranžová, posazená na šedém, až černém třeni.
Jedná se o vzácnost, zařazenou do Červené knihy ČR a SR, jako kriticky ohrožený druh.
Já jsem ji našel letos na jaře poprvé a můžu říct, že jsem za ní našlapal moc jarních kilometrů. Tato lokalita se nachází na horním toku jednoho lesního potoku, který se zde rozdvojuje. Je to známka toho, že je míhavka vodní opravdu velice háklivá na čistotu a složení vody, protože zde roste jen na jednom rameni, asi na 700 metrů dlouhém úseku, který končí tak 200 metrů pod prameništěm. Od soutoku dolů, ani v druhém rameni jsem o ní nezavadil. Další zajímavostí je, že oblast jejího výskytu na této lokalitě končí právě těch zhruba 200 metrů od pramene a to najednou, jako když mávneme proutkem. Skoumal jsem, skoumal, ale žádnou viditelnou změnu jsem nezaregistroval. Je možné, že voda vlivem tření o podklad získává hodnotu PH potřebnou pro její růst až po určité vzdálenosti, ale je to zatím jen úvaha. PH se chystám měřit na jaře v době jejího výskytu a snad pak budu chytřejší.
Jestli někdo máte nějakou podobnou, nebo jakoukoliv zkušenost týkající se míhavky vodní, pište do komentářů pod tímto článkem, věřím, že nebudu jediný, koho to bude zajímat.


Příště budu psát o dalších jarních vodních houbách.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.