Další z řady smržů

23. prosince 2009 v 17:41 | Radek Pilař |  Jarní houby
Na stejných místech, jako kačenky a ve stejnou dobu ¨se objevuje smrž kuželovitý (Morchella conica). Tento druh vyrůstá jako první, některé roky již koncem března. Já jich nacházím nejvíc na lesní cestě v opuštěném lomu a kolem ní pod osikami a jívami, ale od kačenek vždy odděleně. Docela mne zaskočilo, když na jednom místě, na milimetr přesně vyrostl dvojník smrže, který tam byl i rok před tím. Bylo to u obnaženého osikového kořenu, v místě kde se rozdvojoval.
"Kuželák" dorůstá zhruba stejné velikosti, jako "obecňák", to je asi 15 cm a patří mezi oblíbené jarní, jedlé houby. Já osobně si odnesu z lesa několik smržů, pouze když jich je moc, jinak sleduji jejich růst od malinka až po zaschnutí a můžu říct, že je to dost vytrvalá houba. Pokud se mi je podaří uchránit před dotěrnými plži, vydrží plodnice "kuželáka" 30 - 40 dnů v čerstvém stavu a pak ještě dalších asi 20 dnů trvá, než totálně seschne a rozloží se. "Obecňák" se kazí podstatně rychleji, tak 10 dnů, než dozraje a pak většinou začíná rychle plesnivět. Protože mám na smrže kuželovité jen jednu lokalitu, tak je pokládám za celkem vzácné a snažím se tato místečka chránit, myslím, že si to zaslouží.
Velice mohutný druh smrže, na který mám také jen jednu lokalitu je smrž vysoký (Morchella elata). Opravdu je to velice statná nádherná houba, dorůstající až 30cm.
Největší druh, který se dá u nás najít je smrž tlustonohý (Morchella crassipes). Ten je ovšem velice vzácný a já ještě neměl tu čest ho potkat osobně. Uvidíme, v příštím roce mám slíbeno od kamaráda, který na ně má místečko, že si je můžu přijet nafotit, Tak když budou, určitě si tady o nich ještě povíme.
Ale vraťme se ke smrži vysokému.
Lokalita se nachází v bývalém vojenském prostoru, který měla zabraný někdy od roku 1970 Rudá armáda a běžný přístup tam do roku 1992 nebyl vůbec možný. Naštěstí většina tého asi čtyřhektarové plochy zůstává nadále ležet ladem, takže se tu dají najít takovéto zajímavosti.
Smrži zde rostou na dvou místech, v kopřivách, na půdě bohaté na dusík a vždy poblíž planné jabloně. Na tohle místo jsem přišel teprve letos, tak ještě neznám, jak pravidelně rostou, ani jiné podrobnosti.....Na jaře snad budu o něco chytřejší.
Ti z vás, kteří jste ještě neměli to štěstí smrže vidět a to platí i pro ostatní zájemce, když budete mít na jaře zájem, kontaktujte mne emailem a není problém se domluvit na společné výpravě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joska Joska | E-mail | Web | 26. prosince 2009 v 0:07 | Reagovat

Určitě si budu považovat za čest (a to nemyslím jako vtip), pokud se budu moci zúčatnit. Navíc v kraji svého mládí...

2 Kryšot Kryšot | 26. prosince 2009 v 17:25 | Reagovat

[1]:Josko, rád Tě poznám osobně.Počítám, že by se to mohlo uskutečnit někdy v druhé polovině dubna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.